Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Mars’ta su var! Ama

Mars’ta su var! Ama

Kızıl gezegen Mars’ta su var mı? Yok mu? Diye yıllardır araştırma yapan bilim insanları; Bu kez doğru yanıtı buldular. Cevap : Evet! Mars’ta su var! Ama kuyu suyu. İçilmiyormuş! değil tabii ki. Mars’ta su var ve Kızıl gezegeni terk etmeye devam ediyor.

Peki bu konuyu biraz açıklayalım. Mars’ta bulunan su, yüksek ısı, fırtınalar ve radyasyon etkisiyle uzay boşluğuna doğru sürekli sızıntı yapıyor. Evet yanlış okumadınız. Aslında Mars’ta su var. Fakat yüksek ısı nedeniyle buharlaşarak uzay boşluğuna doğru hareket ediyor. Bunun sebebi ise, Mars’ın güçlü bir atmosfer tabakasının olmayışı.

Eğer Mars’ın bir atmosfer tabakası olsaydı, buharlaşan suyun atmosfer tarafından tutulması ve tekrar Mars’ın topraklarına yoğuşarak yağmur veya kar şeklinde geri dönebilecekti. Fakat bu artık mümkün değil.

Sanıyorum bu durumdan ders çıkarmanın vakti çoktan geçti. Eğer bu kötü sonu yaşayan Mars’ın kaderinden ders çıkarmazsak, yakın bir gelecekte Dünya’da aynı sonu yaşayacak! Bugün su sporları yapanlar, temiz su kaynaklarını kana kana içenler, yağmur altında evlilik teklifinde bulunanlar için büyük bir hayal kırıklığı olacak!

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!