Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » Turbo nedir?

Turbo nedir?

Sosyal medyada paylaş!

Turbo nedir? Otomotiv ve endüstriyel alanlarda kullanımı oldukça yaygın olan bir tür mekanik pompadır. Otomotiv sektöründe güç üretmek için kullanılmaktadır.

Otomobil motorlarında, motorun yanma hücrelerine normal koşullarda doldurabileceği havanın kapasitesini katlayarak artırır ve motorun çok daha fazla güç üretebilmesine destek olur. Klasik olarak turbonun tanımı budur.

Çalışma prensibi nasıldır?

Motordan çıkan egzoz gazı yüksek ısıya sahiptir. Çünkü egzoz gazı; Turbo türbinine yol alır. Egzoz gazı sıcak ve basınçlı biçimde turbo türbinini çevirmeye başlar. Dışarı atılması sağlanır.

Egzoz gazıyla çevrilen pervanenin karşısında emiş türbini vardır. Böylece bu türbin ise turbonun yapısı itibariyle salyangoza benzer. Hava basıncı; Salyangoz yapı sayesinde yükseltilmektedir. Intercooler adı verilen hava soğutucuya girişi sağlanır. Yani doğalgaz kombilerindeki eşanjörlere çok benzer. Soğutulan yüksek basınçlı hava; Motora gönderilir. Aslında yüksek verimli yanma gerçekleşir. Böylece motor performansı yükselmiş olur.

Turbolu araçları kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Turbo çok değerli bir parçadır. Bu nedenle turbo olan motorlarda birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekir. Motoru çalıştırır çalıştırmak yüksek devirlere çıkarak ani hareketten kaçınmalısınız. Ayrıca yağlanma ve ısı kazancı için turboya zaman tanımalısınız. Aracı durdurur durdurmaz motoru kapatmayın! Turbonun en büyük düşmanıdır. Böylece sürüş esnasında yüksek devirlere ulaşan turbo devrinin normale dönmesi ortalama 30-60 saniye sürecektir. Duracağınız yere yaklaşırken motorun ve turbonun rahatlaması isi devri düşürün, motorun sakinleşmesini ve soğumasını sağlayın. Unutmayın aşırı yüksek devirlerde motoru zorlamak motora zarar vereceği gibi turboya da zarar verecektir. Turbo nedir? Sorusuna yanıt bulduğunuzu umarız.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!