Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » Turbo nedir?

Turbo nedir?

Sosyal medyada paylaş!

Turbo, otomotiv ve endüstriyel alanlarda kullanımı oldukça yaygın olan bir tür mekanik pompadır. Endüstriyel alanda da, otomotiv sektöründe de yüksek verim ve güç üretmek için kullanılır.

Otomobil motorlarında, motorun yanma hücrelerine normal koşullarda doldurabileceği havanın kapasitesini katlayarak artırır ve motorun çok daha fazla güç üretebilmesine destek olur. Klasik olarak turbonun tanımı budur.

Çalışma prensibi nasıldır?

Otomobil motorunda ateşlenen yakıt (silindir yanma hücreleri içinde) egzoz gazı olarak yüksek sıcaklık ile bir manifolt yardımıyla turbo türbinlerine gönderilir. Egzoz gazı hem sıcak hem de basınçlı biçimde turbo türbinini (turbo pal) çevirmeye başlar ve dış havaya salınır.

Egzoz gazıyla çevrilen pervanenin karşısında emiş türbini vardır. Bu türbin ise turbonun yapısı itibariyle salyangoza benzer. Hava basıncı salyangoz yapı sayesinde yükseltilir. Intercooler adı verilen hava soğutucuya girişi sağlanır. Bu aslında evlerde kullanılan doğalgaz kombilerindeki eşanjörlere çok benzer. Bu Eşanjörde soğutulan yüksek basınçlı hava yanma hücrelerine gönderilir. Böylece motorda yüksek verimli yanma gerçekleştirilir. Doğal olarak motor performansı da yükseltilmiş olur.

Turbolu araçları kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Turbo çok değerli bir parçadır. Bu sebeple turbo olan motorlarda birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekir. Motoru çalıştırır çalıştırmak yüksek devirlere çıkarak ani hareketten kaçınmalısınız. Yağlanma ve ısı kazancı için turboya zaman tanımalısınız. Aracı durdurur durdurmaz motoru kapatmayın! Turbonun en büyük düşmanıdır. Sürüş esnasında yüksek devirlere ulaşan turbo devrinin normale dönmesi ortalama 30-60 saniye sürecektir. Bundan öncesinde ise, duracağınız yere yaklaşırken motorun ve turbonun rahatlaması isi devri düşürün, motorun sakinleşmesini ve soğumasını sağlayın. Unutmayın aşırı yüksek devirlerde motoru zorlamak motora zarar vereceği gibi turboya da zarar verecektir.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!