Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Eski Wi-Fi Modemi Ağ Genişletici olarak kullanmak!

Eski Wi-Fi Modemi Ağ Genişletici olarak kullanmak!

Sosyal medyada paylaş!

Evinizdeki eski eşyalar canınızı sıkmaya başladı. Bir zamanlar teknoloji harikası olarak, internet servis sağlayıcısından internet paketinize dahil olarak almış olduğunuz Wifi Modem’i atmaya kıyamadınız. Külçe altın gibi ağır adaptörü, köşeleri kavisli ve çubuk antenleri olan wifi modeminiz, evinizin bir köşesinde atıl vaziyette duruyor.

Onu atmak zorunda değilsiniz. Evet eski modeminizi ağ genişletici olarak kullanabilirsiniz. Yapmanız gerekenler biraz uğraştırabilir ama sorunda ortaya çıkan işten dolayı kendinizle gurur duyacaksınız.

Bunu nasıl yapacağınızı videmuz da anlattık fakat temel olarak ana başlıklarda toplayacak olursak;

  • İnternete bağlı bir modem. (Ana modem, Fiber, DSL, ADSL, Kablo, Satellite)
  • Yedek modem. (İnternete bağlı olmayan, boşta)
  • Cat5(6) Ethernet kablosu (Yeteri kadar)
  • RJ45 Ethernet Jack (Ethernet Soketler)
  • RJ45 Pens

Yukarıda sayılı malzemeleri videoyu izledikten sonra ihtiyacınıza göre temin ediniz. Zaten bu konuyla ilgili sizlere iki ayrı video hazırladık. Bu videoların ilkinde tesisat kurulumu ile ilgili anlatım bulunmakta, diğerinde ise internet servisinin diğer modeme nasıl aktarım yapılacağı konusunda detaylar ve konu anlatımı mevcut. Bu iki videoyu dikkatle izlediğinizde göreceksiniz ki yapımı hiçte zor değil. Öncelikle sizlerle kablo tesisatı ve RJ45 jack çakma işlemini anlatan videoyu gösterelim : YOUTUBE KANALIMIZDAN İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN.

İlk videoyu izlediyseniz sıra ikinci videoda. Yukarıda bahsettiğim gibi ikinci video ayarları nasıl yapacağımız ile ilgili. Bu iki video settir. İkisini de mutlaka izlemelisiniz. Ayrıca son bir rica 🙂 Youtube kanalımıza abone olmayı lütfen unutmayınız. Keyifli seyirler. YOUTUBE KANALIMIZDAN İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN.