Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Orucu neler bozar?

Orucu neler bozar?

Mübarek Ramazan ayında farz olan orucu tutan herkesin orucunun kabul olmasını temenni ederiz. Oruç tutmak isteyip, hastalık yada benzeri durumlardan dolayı tutamayanlara da sıkıntılarından kurtulmalarını temenni ederiz.

Bilindiği gibi Ramazan ayında tutulan orucun sevabı çok büyüktür. Bir yandan ruhumuzu dinlendirirken diğer yandan da bedenimizi dinlendirerek yılda bir kere oruç sayesinde arınmış oluruz. Yani Ramazan orucunun hem ruhumuza hem de bedenimize faydaları saymakla bitmez. Peki orucu neler bozar? Yani oruçluyken (ibadet ederken) hangi durumlardan kaçınmalıyız?

 1. Oruçlu olduğunu bile bile bir şeyler yiyip içmek orucu bozar.
 2. Sigara, nargile, pipo, puro, tütün, elektronik sigara ve bilerek, haz duyarak koklanan uçucu sentetik maddeler orucu bozar.
 3. Oruçlu iken, kendisine helal olan eşi (karısı yahut kocası) olmakla birlikte, nikahlı olmamasına rağmen cinsel ilişkide bulunmak ise katmerli günah sayılacağı gibi orucu bozan en itici durumlardır.
 4. Uyuşturucu madde kullanmak, yani haz duyulan bir maddenin vücuda girmesi de orucu bozan durumlardan bir diğeridir.
 5. İlaç kullanmak orucu bozar. Astım hastalarının kullandığı spreylerde dahildir. Maksat iyi bile olsa oruçluyken ilaç içmek maalesef orucu bozar. Ayrıca bu guruba burun, kulak ve göz damlaları da dahildir. Tedaviden sonra oruç kaza edilebilir.
 6. Boğaza kar, yağmur veya dolu (buz parçası) kaçması da orucu bozar.
 7. Bilinçli olarak dişlerinin arasında kalmış nohut tanesi büyüklüğünde bir gıdayı yutmak orucu bozar.
 8. Abdest alırken, ağza ve buruna verilen suyun yutulması orucu bozar. Oruç kaza edilebilir.
 9. Yine ilaç sınıfında olan iğne ile deri altına zerk edilen ilaçlar orucu bozar. Erkek ve kadında makattan sokulan veya hanımlarda rahime sokulan ilaç olarak kullanılan fitiller de orucu bozmaktadır.
 10. Oruçluyken denize, havuza veya küvete girildiğinde makattan veya ağız, burun, kulaktan su girmesi orucu bozar.
 11. Ultrason ve endoskopi gibi ilaç kullanılarak yapılan tetkiklerde oruç bozulur. Böyle durumlarda orucu kaza edebilirsiniz.
 12. Makattan yapılan lavman kullanmak, bile isteye su buharını içine çekmek orucu bozar.
 13. Erkeklerin yahut kadınların kendi kendini cinsel olarak tatmin etmek amacıyla okşaması veya parmaklaması, cinsel organlardan kaygan iç sıvının dışarı çıkması yani cinsel arzuların kabarması veya doyuma ulaşmak orucu bozar.
 14. Ağız dolusu kusmak orucu bozar. Fakat bu konuda şöyle bir detayı da paylaşalım. Eğer kendiliğinden gelen az miktardaki kusma veya bu kusmanın geri mideye dönmesi oruca zarar vermez. Burada ağız dolusu kusmak, yani midenin boşalması anlatılmaktadır.

Yukarıda listelediğimiz durumlarda oruç bozulmaktadır. Fakat yine de iyi niyet çok önemlidir. İnsan utanarak Allah’tan af diler ve bu sayılanlardan herhangi birini kasten yapmadığını ve bunun için tutamadığı orucun yerini tamamlayacağı niyetinde olursa, kendisi için çok daha hayırlı olacaktır. Fakat her şeyin iyisini ve doğrusunu Rahman ve Rahim (CC) olan Allah bilir.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!