Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » Akis nedir?

Akis nedir?

Sosyal medyada paylaş!

Akis sanayi ortamında, Aks kelimesinden türetilmiş, şanzımandan veya diferansiyelden çıkan döndürme kuvvetini tekerleklere ileten, araç tipine göre özel olarak üretilmiş parçaya verilen isimdir. Aşağıdaki görselde aks milinin bir örneğini görmektesiniz. Kesik çizgi ile daire içine alınmış kısım ise akis körüğünün iç kısmını göstermektedir.

Peki akis ne işe yarar? Yani Aks mili ne işe yarar? Aks kelimesi de aslında İngilizceden dilimize geçmiş bir kelimedir. Aslında “Axle” olan bu isim dilimizde aks, sanayide akis olarak bilinen parçanın ta kendisidir. Sanayi dilinden devam edecek olursak, akis burkulmaya karşı mukavemeti artırılmış ve her iki ucunda özel olarak işlenmiş kamalı çelik mildir. Bu milin bir ucu önden çekişli araçlarda şanzımana diğer ucu da tekerleklere bağlıdır. Arkadan çekişli araçlarda ise, motordan gelen döndürme kuvveti bir şaft mili ile diferansiyele, oradan da akis millerine iletilir. Akis millerinden de tekerleklere iletilerek aracın hareketi sağlanır.

Yukarıdaki görselde, diferansiyel sistemini görmektesiniz. Bu sistemde aks (Akis) milleri merkezden sağa ve sola doğru uzanan özel tasarımın içerisinde yer almaktadır. Aks (Akis) veya Axle mili her aracın gereksinimine göre uzunluk, kalınlık ve işlemesi değişik olabilir. Bu durum akis milinin ana özelliğini değiştirmez. Yani akis milinin gerçek görevi motordan gelen döndürme kuvvetini tekerleklere ileterek aracın hareket etmesini sağlamaktır.

Web sitemizin otomobil kategorisine mutlaka göz atın. Konuların altındaki yorum yap bölümüne tıklayarak mutlaka fikirlerinizi paylaşın. Konu hakkında görüş öneri veya sorularınızı paylaşabilirsiniz. Otomobil kategorisi için buraya tıklayınız.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!