Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Kadir Gecesi

Kadir Gecesi

Kadir Gecesi nedir? Ramazan ayına denk gelen bu günün anlamı; Son din İslam Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (AS) ‘ya İslamiyet’in kutsal kitabı Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başladığı gün olarak bilinir. Mübarek Ramazan ayının 27. Günü olduğu kabul edilir. Kadir Gecesi Müslümanlar için kutsal bir gündür.

Kadr (Kadir); sözlük anlamı olarak Yücelik, Güç, Şeref ve Hüküm anlamlarına gelmektedir. Kadr suresinin ışığında, Kuran-ı Kerim’in Ramazan ayında indirildiğini anlamaktayız. Kadir Gecesi daha Ramazan ayının son 10 veya 7 günündeki tekli gecelerde aranması gerektiğine dair hadisler bulunmaktadır.

Allah’ın yaratıcılığını ve yüceliği karşısında, yarattıklarına bağışladığı her gün kutsal ve önemlidir. Mühim olan tevazu içinde edepli ve ahlaklı bir ömür geçirmekte çok önemlidir. Tövbe edip kurtulurum nazarıyla ibadete yaklaşanların akıbetini de yüce Allah bilir. Ahlaklı, temiz, ibadetlerini aksatmayan, kul hakkı yemeden huşu içinde terk edecektir yalan dünyayı. Allah her kuluna sağlıklı ve huzurlu bir ömür nasip etsin. Kadir Gecesi mübarek olsun.