Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Petek vanası su kaçırıyor! Nasıl tamir edilir?

Petek vanası su kaçırıyor! Nasıl tamir edilir?

Ev ve iş yerlerinde kullanmakta olduğumuz ısıtma sistemlerinde bulunan kalorifer petekleri (radyatörler) ve ısıtma tesisatında bulunan ekipmanlar metal olduğu için, zaman geçtikçe su ile uzun yıllar temasta oldukları için korozyona (paslanma) uğrar. Eğer tesisatınızdaki borular da metal ise, borularda da deformasyon artar ve zayıf bulduğu yerlerden kaçak yapmaya başlar.

Isıtma tesisatında bulunan kalorifer petek vanaları da zamanla aşınır. Özellikle contasından veya salmastrasından su kaçırarak, istenmeyen sonuçlara neden olabilir. (Su kaçağından dolayı su basması vb) Ama bu durumun elbette çaresi var. Eğer kalorifer peteğinizin vanasından su damlıyorsa, kombinizin basıncı günden dünden düşüyorsa sizin için hazırladığımız bu videoyu Youtube Bilgi Sebili kanalımızdan izleyerek tamir edebilirsiniz. Buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kombi peteklerinde zamanla su kaçakları meydana gelebilir. Bu durum genellikle sıfır olarak kurulan tesisatın 8-10 yıl kullanımından sonra ortaya çıkmaya başlar. Sırasıyla birçok ürün alarm vermeye başlar. Örneğin, önce banyolarda kullanılan havlu peteği çürümeye başlar ve delinebilir. Petek vanaları ise ikinci sıradadır. Diğer petekler ve kombi de 10 yıllık kullanımın ardından sorunlar çıkarmaya başlar. Genellikle öngörülen kullanım ömrü de 10 yıldır. Fakat bu ürünler ev ekonomisini sarsacak kadar pahalıdır. Bu nedenle yenisinin alınması yerine, tamir edilerek kullanıma devam edilir. Petek vanası nasıl değiştirilir? izlemek için tıklayınız. Böylece ev ekonomisine de katkınız olmuş olur. Ayrıca daha önce paylaştığımız petek vanası konusunu incelemek için buraya tıklayınız.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!