Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Difüzör nedir?

Difüzör nedir?

Sosyal medyada paylaş!

Downforce kelimesi belki de çağrışım yapıyor olabilir! Difüzör nedir? İngilizce adı ‘Diffuser’ olan bu parçanın vazifesinden birincisi, otomobil hareket halindeyken, hava basıncının yüksek değerlere ulaşarak arka lastiklere uyguladığı basıncı azaltmak için kullanılır. Peki bunu nasıl yapar?

Otomobil yüksek hızlarda ileri doğru hareket ettiğinde, hem önden tavana doğru, hem de önden alt arkaya doğru hava akışı başlar. İşte Downforce denilen olay burada gerçekleşir. Tavanda oluşan hava basıncı lastiklere daha az iletilsin diye difüzör devreye girmiştir bile. Otomobile alttan gelen rüzgarı, üzerindeki özel hava kanalları ile otomobili yukarı itme kuvveti oluşturarak aracı arkadan hafifletir. Difüzörün ilk vazifesi budur.

Difüzörün diğer görevi ise aracın alt kısmından gelen rüzgarın, difüzördeki özel kanallar sayesinde, türbülanslı hava akımı, laminer (doğrusal) hava akımına dönüştürülerek aracın düz gitmesine ve hava akımının yıpratıcı etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Difüzör normalde tüm otomobillerde olmalıdır. Bu yararlı parça, otomobillere hem daha şık bir arka görüntü sağlar. Hem de araçların hava akımıyla ilgili karşılaşacağı olumsuzlukları gidermeye yardımcı olacaktır. Difuzör.