Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » SRS Nedir?

SRS Nedir?

SRS Kısaltması, araçlarda bir güvenlik donanımını ifade eder. İngilizce ‘Suplementary Restraint System’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan (SRS) kısaltmasıdır. Peki ne anlama geliyor? Yani aracımızda SRS sembolü ile karşılaşıyoruz ama ne işe yarar bu SRS? Hemen açıklayalım.

Örneğin düşmanınız arabasına bindi (Bu yakıştırmayı size yapmak istemedim) Emniyet kemerini takmadan yola çıktı ve kaza yaptı. Eğer emniyet kemeri takılı değilse düşmanınız bu kazadan büyük zarar görecektir. Peki SRS’in buradaki işlevi nedir?

SRS varsa, Emniyet kemerini taktıktan sonra yola çıkıp kaza yapan düşmanınız, bu kazadan daha az zarar görmüş olacaktır. Çünkü SRS sisteminde, emniyet kemeri ve hava yastıkları ortaklaşa çalışarak, yolcuları daha iyi korur. Emniyet kemeri takılı olan düşmanınız, çarpışma anında açılan hava yastıkları ile ilk temasında emniyet kemeri sayesinde çok yumuşak bir temas sağlar. Aslında bu sistemin Türkçesi tamamlayıcı hava yastığı güvenliğidir.

Düşman kaza yaptığında hava yastığı açılır ve onu korumaya çalışır. Aynı zamanda emniyet kemeri de onu aniden öne savrulmaktan ve hava yastığının şiddetli açılmasından koruyarak hızını keser. Böylece düşman ölümcül yaralanmalardan korunmuş olur. Olsun yine de insanlık bizde kalsın. Sonuçta düşman bile olsa çoluğu çocuğu vardır, onun zarar görmesine sevinecek değiliz. İnsanlık bizde kalsın. Yani kısaca SRS budur, tamamlayıcı güvenlik sistemi. Emniyet kemeri takılmadan yola çıkılmaması gerektiğini tekrar vurgulamış olalım.