Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Hybrid otomobil nedir?

Hybrid otomobil nedir?

Sosyal medyada paylaş!

Hybrid otomobil, birden fazla yakıt veya enerji kullanarak çalışabilen anlamına gelir. Örneğin bir otomobil benzinle çalışıyor fakat ek olarak elektrikle de çalışabiliyorsa bu araca Hybrid deriz.

Bazı motor tipleri farklı yakıt türleri ile çalışabilir. Örneğin benzinli bir motor, LPG ile çalışabilir. Bunu bir blokta yapar. Bu tip motorlara Hybrid demek doğru olmaz. Çünkü motor herhangi bir şekilde durduğunda (arıza veya yakıt sorunu) diğer yakıt tipi ile hareket edemez. Fakat Hybrid araçlarda elektrikli motor ana bloktan ayrıdır. Bir süre daha çalışmayı sürdürür.

Elektrikli veya elektrikli + benzinli yada elektrikli + dizel araçların daha temiz enerji harcadıkları söylenir. Fakat gerçek şu ki, elektrikli araçların şarj edilebilmesi için başka bir kaynaktan elektrik üretilmesi gereklidir. Yani bir hidroelektrik yada termik santralden enerji üretilirken, daha fazla karbon salınımı yapılır. Doğrusunu isterseniz elektrikli araçlar sadece egzozdan duman çıkarmıyor olabilir ama çevreyi kirletmedikleri anlamına gelmez.