Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Doğal uyku ilacı nasıl yapılır?

Doğal uyku ilacı nasıl yapılır?

Uyumak istediğinizde uyuyamıyor musunuz? Uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz? Uykunuz çok hafif ve derin uykuya dalamıyor musunuz? Uyuyamadığınız için yorgun ve bitkin mi hissediyorsunuz? Bu sorularınıza cevap aramak için doğru yerde olabilirsiniz.

Konumuz uyku ve bu makalede size Muz’dan bahsedeceğiz. Muz ve uyku arasında, yumuşacık bir bağlantı var. Muz’un içeriğinde magnezyum ve potasyum bol miktarda bulunmaktadır. İşte tam da bu noktada; Magnezyum devreye giriyor. Çünkü magnezyum uyku bozukluklarının tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Potasyumun ise kas gevşetici olarak önemli rolü bulunmaktadır.

Uyku bozuklukları tedavisinde kullanılan magnezyum ve kas gevşetici rolündeki potasyum bir arada olduğunda; doğal bir ilaç haline dönüşüyor. Peki bu muhteşem ikiliyi hangi yöntemle daha etkili hale getirebiliriz? Rahat, huzurlu ve derin bir uyku için nasıl kullanabiliriz? İşte yanıtı :

1,5 (1-½) Su bardağı içme suyunu derin bir tencereye doldurun. Daha sonra bu suyun içerisine 1 adet muzun sadece içini, yani yenilen o mis kokulu yumuşak kısmını ellerinizle parçalara ayırarak koyun. Ocağı yakın ve tencere; içindeki muz ve su ile kaynamaya başlamasını bekleyin.

Su kaynamaya başladığında, aynı muzun kabuklarını ellerinizle parçalara ayırarak kaynamakta olan suya ilave edin. Tencereyi tahta bir kaşık ile karıştırarak 10 dakika kaynatın. Sonra ocağı kapatın ve 5-10 dakika kadar dinlendirin.

Daha sonra bu karışımı; Bir süzgeç kullanarak, büyük bir kupanın içine süzdürün. Üzerine bir miktar tarçın dökebilirsiniz. Eğer tarçın sevmiyorsanız, su kaynamaya başladığında muz kabukları ile birlikte 1-2 adet kuru karanfil de atabilirsiniz. Daha sonra bu karışım ılıdıktan sonra içebilirsiniz.

Önemli : Bu çay için ithal muz kullanmanızı tavsiye ederiz. Muzu soymadan önce mutlaka ama mutlaka sirkeli su ile iyice yıkayarak temizleyin. Çünkü muz üzerinde zirai tarım ilacı kalıntıları ve farklı zararlı maddeler olabilir. Kısaca; Kullanacağınız muzu iyice temizledikten sonra kullanınız.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!