Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Aday sürücü nedir?

Aday sürücü nedir?

Sosyal medyada paylaş!

Aday sürücü yada aday sürücülük aslında henüz eğitim aşamasında ve tam manasıyla sürücü olmamış ‘öğrenci’ lere veri isimdir. Açıklamak gerekirse; henüz ehliyeti olmayan sürücü adayı ehliyet kursunu tamamlayıp, sürücü belgesini aldıktan sonra devam eden 2 yıl boyunca “Aday Sürücü” olarak kabul edilir.

Aynı zamanda, ehliyeti bir nedenden dolayı iptal edilmiş, (Trafik cezası, vatandaşlık vb) ardından yeniden sürücü eğitimine katılmış ve bu eğitimi aldıktan sonra sınavlardan başarılı olarak, ehliyetini almış kişi yada kişilerin, süregelen 2 yıl boyunca “Aday Sürücü” olarak adlandırılmasıdır.

Peki Aday Sürücü, direksiyon başına geçtiğinde, yanında refakatçi bulundurmak zorunda mıdır? Bunun cevabı hayır. Yani aday sürücü, araç kullanırken refakatçi bulundurması şart değildir. Yalnız araç kullanabilir.

(2 Yıl boyunca) Aday sürücünün ‘özellikle’ dikkat etmesi gerekenler :

  • Trafik ışıklarını 3 Kez ihlal ederse ehliyeti iptal edilir.
  • Kanunlarda belirlenen hız limitlerini 3 Kez ihlal ederse ehliyeti iptal edilir.
  • Yayaların veya bisikletlilerin yol hakkını gözetmemek, geçiş haklarını 3 Kez ihlal ederse ehliyeti iptal edilir.
  • Öğrenci-Okul geçitlerini 3 Kez ihlal ederse ehliyeti iptal edilir.
  • Emniyet kemerini 3 Kez takmadığı tespit edilirse ehliyeti iptal edilir.
  • Uyuşturucu kullandığı 3 Kez tespit edilirse ehliyeti iptal edilir.
  • Ehliyet ceza puanı 75 olduğunda ehliyeti iptal edilir.
  • Ölümlü trafik kazasına sebebiyet verdiğinde ehliyeti iptal edilir ve aslı kusurlu sayılır.
  • Bir kere 0,20 Promil alkollü olarak tespit edilmesi durumunda ehliyeti iptal edilir.

Yukarıda yazılı sebeplerden dolayı ehliyeti iptal edilen (Stajyer) Aday Sürücü’ler, yeniden ehliyet sahibi olabilmek için başvuruda bulunabilir. Bu durum onların, geçmişte geçirdikleri sürücü dönemini kapsamaz. Örneğin; önceki Aday Sürücü ehliyetini 1,5 yıl kullanmış ve yukarıdaki sebeplerden dolayı iptal edilmiş ehliyetten sonra; Yeniden alınmış ehliyet sıfırdan başlar. Yani onun için de 2 Yıl Aday Sürücü kuralı ve yukarıdaki iptal maddeleri geçerlidir.

Araç kullanmak ciddi bir iştir. İnsan hayatını doğrudan ilgilendirir. Bu nedenle araç kullanırken, kurallara uymak gereklidir. Unutmayın; trafik kanun ve kuralları yıllar süren tecrübeler sonucunda elde edilmiştir. Gereksiz olduğunu düşündüğünüz her kuralın mantıklı bir nedeni vardır. Bu sebeple kurallara uymayı ihmal etmeyiniz.