Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Süspansiyon testi nedir?

Süspansiyon testi nedir?

Araçlarda bulunan ve tekerlekler ile araç şasesi arasında darbe emici, sarsıntıyı absorbe edici görevini yapan süspansiyonların testi özel bir düzenek üzerinde test edilir.

Bu test her bir amortisörü kontrol edilmesini sağlar. Böylece aracın belli bir düzlemde durup durmadığını, eğri olup olmadığını, yada herhangi bir amortisör yada yay arızasından dolayı sürtme olup olmadığı test edilir. Bu testin genel adına süspansiyon testi denmektedir.

Peki süspansiyon testinin önemi nedir? Aslında aracımız park halinde dururken bunun pekte hayati bir önemi yoktur. Fakat aracımız hareket halindeyken, rüzgar basıncı ve sürtünme kuvveti nedeniyle, hakimiyeti zorlaşabilir.

Bunun sebebi de aracın süspansiyon arızalarından kaynaklı olmasıdır. Örneğin patlak bir amortisör ile sert şekilde girilen bir çukur, motor ve şanzıman taşıyıcılarını kırabilir. Yahut daha kötü bir senaryo ile ağır kazalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle süspansiyonun sağlıklı olması çok önemlidir. Doğru çalışıp çalışmadığı ise oto servislerinde ve oto ekspertiz merkezlerinde tespit edilebilir.