Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Isofix nedir?

Isofix nedir?

Sosyal medyada paylaş!

Isofix bir koltuk tipidir. Isofix koltuklar, bebekler için tasarlanmıştır. Isofix koltukların üretilme amacı; bebeklerin araçlarda güvenli ve konforlu biçimde seyahat etmesini sağlaktır.

Isofix koltuklar, araçlarda ISOFIX bağlantı noktalarına bağlanarak sabitlenir. Belli bir ay veya yaş aralığında bebek ve çocukların, korunaklı ve konforlu biçimde seyahat etmesini sağlar. Isofix; Yaklaşık 2010 yılı ve öncesinde, bir güvenlik ayrıcalığı olarak otomobillerde bulunmaktaydı. Fakat daha sonra standart bir mecburiyet halini aldı. Artık yeni üretilen araçlarda Isofix bağlantı noktaları bulunmaktadır.

Isofix bebek koltukları, dünya çapında belirli standartlara bağlanmış niteliklere sahip olarak üretilmekte. Bu özelliklere ek olarak, suda batmayan, yanmaz kumaştan üretilmiş olması, ergonomik olması ve dahili hava yastıkları ile sunulması gibi özelliklere sahip tipleri de bulunmaktadır.

Özetleyecek olursak; Isofix koltuk, bebeklerin kullanımına sunulmuş güvenli ve konforlu koltuk anlamına gelir. Otomobillerin koltuklarında yazılı olan ISOFIX bağlantı noktaları ise, bu koltukların bağlanabilir uygun bağlantı noktasının olduğunu ifade eden etiketlerdedir. Koltukta isofix yazan yerlere, isofix koltuğu bağlanabilir anlamına gelir.