Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Açık Öğretim Ortaokul kayıtları ve kayıt yenileme hakkında bilinmesi gerekenler

Açık Öğretim Ortaokul kayıtları ve kayıt yenileme hakkında bilinmesi gerekenler

Sosyal medyada paylaş!

Sıkça sorulan soruları bu makalede derledik. Açık Öğretim Ortaokul için ilk kayıt ile ilgili olarak akıllarda soru işaretlerine neden olan sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz. Öğrenmek istediklerinizi de aşağıdaki yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

Açık öğretim Ortaokula kimler başvurabilir?

 • 14 Yaşından gün alan kişiler başvurabilir. (Özel durumu olan, engelli, özel eğitime muhtaç, hükümlü vs. için MEB’den bilgi alınız)
 • İlkokul mezunu veya 4. Sınıftan mezun olan kişiler.
 • İlkokulda okumaktayken ayrılmak zorunda kalanlar veya 5,6,7 veya 8. sınıfta okuldan ayrılmış olan kişiler. Bu durum liseleri de kapsamaktadır.
 • Ortaokuldan ayrılanlar veya ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayan kişiler.
 • Yetişkinlerde 2. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olan kişiler.
 • Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfını bitirenler düzeyinde denklik belgesi olan kişiler.

Açık öğretim ortaokullarına kayıt olabilmek için gerekli belgeler nelerdir?

 • Öğrenim belgesinin aslı. (Orijinali)
 • İki adet vesikalık renkli fotoğraf (Renkli fotokopi geçersizdir)
 • Varsa Kalfalık, Ustalık Veya Usta Öğreticilik Belgesinin aslı gibidir şeklinde onaylı fotokopisi
 • Varsa Özürlü Sağlık Kurul Raporunun onaylı fotokopisi
 • Varsa Ücret Muafiyet Belgesinin onaylı fotokopisi
 • Ad, soyad, doğum tarihi vb. değişiklik olması durumunda mahkeme kararının onaylı fotokopisi

Açık Öğretim Ortaokulu´na başvurular ve kayıt yenilemeler nerelerden yapılır?

 • Halk Eğitimi Merkezleri
 • Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlükleri

İkinci Kademe Okur Yazarlık Belgesi Nereden Alınır?

 • Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri

Kayıt yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’na yatırılmış kayıt yenileme ücretinin belgesi (Dekont)
 • Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Bankası’na yatırılmış kayıt yenileme ücretinin belgesi (Dekont)
 • Türkiye Cumhuriyeti Halk Bankası’na yatırılmış kayıt yenileme ücretinin belgesi (Dekont)
 • (Yukarıda adı yazılı bankalara öğrencinin T.C. kimlik numarası ile Kayıt Yenileme ücreti yatırılması gereklidir)

Yeni kayıt ve kayıt yenileme başvuru ve sınavları hangi tarihlerde yapılmaktadır?

 • Kayıt tarihlerini kaçıranlar o dönemin sınavına kesinlikle alınmayacaktır. Ancak bir sonraki dönem sınavına kayıt yaptırdıkları takdirde alınabilirler. Örneğin; 1. dönemin kayıt tarihlerini kaçıranlar 2. dönemin sınavına katılabilirler, 2. dönemin kayıt tarihlerini kaçıranlar, 3. dönem sınavlarına katılabilirler. Sınav tarihlerini veya sınav takvimini Milli Eğitim bakanlığı internet sitesinden yayımlanacaktır. Bunun için http://aio.meb.gov.tr/ adresini takip etmeniz yeterlidir.

Yılsonu başarı puanı nasıl hesaplanır?

Öğrencilerimizin bulundukları sınıfta başarısız oldukları bir ya da iki dersten, yılsonu başarı ortalaması ile sınıf geçebilme kriterlerini ve başarı puanının hesaplama yöntemini görmek için tıklayınız.

Açık Öğretim Ortaokulu’na kaçıncı sınıftan başlayabilirim?

Açık Öğretim Ortaokulu´na  kayıt işlemi için başvuran öğrencilerin daha önceki öğrenim seviyelerini gösteren ve okullarından/kurumlarından almış oldukları belgelerinin asıllarını sunmak şartıyla;

İlkokul mezunu olanlar 6. Sınıftan,

İlkokulların 4. Sınıfında başarılı olup 5.sınıfa geçenler  5. Sınıftan,

Yetiştirici ve Tamamlayıcı Temel Eğitim-B Kurs Belgesi olanlar,6. Sınıftan,

Yetişkinler İkinci Kademe Eğitimi başarı belgesi olanlar (17.09.2012 tarihinden önce olanlar 6. Sınıftan, İkinci Kademe okur-yazar belgesi 17.09.2012 tarihinden sonra olanlar 5.Sınıftan),

İlkokul Mezunları ile İlköğretim Okulları ve Ortaokulların 5. Sınıfını başarı ile tamamlayanlardan Ustalık, Kalfalık, Usta Öğreticilik Belgesi olanlar 7.Sınıftan,

Dışarıdan Bitirme Belgesi olanlar başarısız oldukları derslerden,  

Tasdikname belgesi (Öğrenim Belgesi) olanlar ise intibak işlemi sonucuna göre, belirlenen sınıftan eğitimlerine devam ederler.

Tutuklu/hükümlüyüm, Açık Öğretim Ortaokulu hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim?

Tutuklu veya hükümlüler, Açık Öğretim Ortaokulu hizmetlerinden yaralanabilirler. T.C. Adalet Bakanlığınca her ceza ve tutuk evinde bir öğretmen görevlendirilmiştir. Cezaevi öğretmenleri bu öğrenciler adına öğrencilik işlemlerinin takibini yaparlar. Bu öğretmenler vasıtası ile adaylar Açık Öğretim Ortaokulu’nda okuyabilirler. Bu öğrencilerimizin sınavları bulundukları ceza evinde gerçekleştirilir.

Engelliyim, Açık Öğretim Ortaokulu hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim?

Engelli vatandaşlarımız Açık Öğretim Ortaokulu hizmetlerinden faydalanabilirler. Kayıt dönemlerinde okulumuza kayıt olan öğrencilerimiz, engellerini beyan ederler ve özürlerini belgelerler. Müdürlüğümüz, sınav dönemlerinde bu öğrencilerimizin daha rahat ortamda sınava alınmaları için gerekli düzenlemeleri yapar. Örneğin; ortopedik engelli öğrencilerimizin giriş katında sınava alınmaları gibi. Ayrıca; kayıt döneminden sonra süreli veya geçici bir özrü oluşan öğrencilerimizin Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğüne müracaat etmeleri halinde uygun ortamda sınava alınmaları sağlanır.

Sınavlarda hangi ünitelerden sorumluyuz?

Açık Öğretim Ortaokulu´nun Yönetmeliğine göre; 1 yılda 3 sınav dönemi uygulaması ile her sınav sonunda bir üst sınıfa geçme kolaylığı getirildiğinden, o dönem sınavına girilecek olan dersin bütün ünitelerinden sorumlu olunacaktır.

Kayıt ücreti ödenir mi ve miktarı ne kadardır?

Öğrenci adayları her dönem için, öğretim materyalleri, sınav ve diğer hizmet giderlerinin karşılanmasına katkıda bulunmak üzere o öğretim yılı için belirlenen ücrettir. Her yıl için belirlenen kayıt ücretleri yeni kayıt ve kayıt yenileme kılavuzlarında belirtilir.

Kimler kayıt ücreti ödemez?

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ve Terörle mücadeleye katılan gazilerimiz ile evlenmemiş eş ve çocuklarından ve bu mücadelede şehit düşen şehitlerimizin birinci derecedeki evlenmemiş yakınlarından, eğitim tedbiri ve tutuklu hükümlülerden durumlarını belgelendirmeleri halinde kayıt ücreti talep edilmeyecektir.

Kalfalık, ustalık, usta öğreticilik belgemin faydası var mıdır?

3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi kanununa göre düzenlenmiş Kalfalık, Ustalık, Usta Öğreticilik belgesi olanlardan Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptıran öğrenciler, 6.sınıfının bütün derslerinden muaf sayılırlar. Varsa beşinci sınıf derslerini de alarak yedinci sınıftan itibaren Açık Öğretim Ortaokulu’na devam ederler.

Açık Öğretim Ortaokulu´ndan öğrenim belgesi alarak ayrıldım tekrar kayıt olmak için ne yapmalıyım?

Açık Öğretim Ortaokulu’ndan öğrenim belgesi alarak ayrılanlar, almış oldukları öğrenim belgelerinin asılları ile kayıt yenileme tarihlerinde, kendilerine en yakın Halk Eğitimi Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvurarak tasdiknamede ki öğrenci numarasından kayıt yenileme yaptırabilirler.

Kimlik bilgilerimde değişiklik oldu ne yapmalıyım?

Kendinize an yakın Halk Eğitimi Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvurarak T.C. Kimlik numaranızı güncelletmeniz gerekmektedir.

Adres ve sınav merkezimi değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım?

Sınav tarihinden en geç 1 (bir) ay öncesine kadar kendinize en yakın Halk Eğitimi Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine giderek ya da kendiniz kullanıcı adı ve şifrenizle adres ve sınav merkezi bilginizi değiştirebilirsiniz.

Ders seçme işlemi nasıl yapılır?

Yönetmelik gereği yeni kayıt yapan ve kayıt yenileten öğrenci bir üst sınıftan en fazla dört ders seçebilecektir. Aşağıda değişik konumda yer alan öğrencilerle ilgili örnek ders seçme işlemleri yer almaktadır.

Örnek A:

6. sınıfa yeni başlamış bir öğrenci 6. sınıfın tamamından (Toplam 6 ders) ve 7. sınıftan seçtiği 4 dersten sınava girebilecektir. Bu öğrenci İlk sınavında 6. sınıftan 3 dersten 7. sınıftan da 2 dersten başarılı olsun. Kayıt yenilemesini yapan öğrenci için bir sonraki sınava gireceği dersler şu şekilde olacaktır. 6. sınıftan başarılamayan 3 ders, 7. sınıftan başarılamayan 2 ders ve 7. sınıftan seçilmemiş diğer 2 ders ayrıca 8. sınıftan seçeceği 4 ders şeklinde olacaktır.

Örnek B:

7. sınıfta kayıtlı bir öğrenci 6. sınıftan sorumlu 3 dersi var. Bu öğrenci kayıt yeniletirken 6. sınıftaki 3 dersten 7. sınıfın tamamından ve 8. sınıftan seçtiği 3 dersten sınava girebilecektir (Bir dönemde en fazla 12 dersten sınava girilmektedir. Bu sebeple bu öğrenci 8. sınıftan 3 ders seçebilecektir).

Örnek C:

6.Sınıfta kayıtlı bir öğrenci kayıt yeniletirken 6. sınıfın tamamı ve 7. sınıftan seçtiği dört dersten sınava girecektir. Sınavda 6. sınıfın Türkçe dersinden başarısız diğer girdiği tüm derslerden başarılı olsun, bu öğrenci bir sonraki kayıt yenilemede ders seçerken 6. sınıfından başaramadığı Türkçe dersi, 7. sınıftan geriye kalan 2 dersi ve 8. sınıftan seçtiği 4 dersi alarak sınavlara girebilir. Bu sınavlarda da yine 6. sınıftaki Türkçe başarısız diğer girdiği dersler başarılı olsun. Yine kayıt yenilerken 6. sınıftan başarısız Türkçe dersi ve 8. sınıftan geriye kalan 2 dersten sınava girilecektir. Bu sınav sonucunda 6. sınıf Türkçe başarısız 8. sınıf dersleri başarılı olsun. Bu durumda öğrenci 6. sınıftaki Türkçe dersini başarmadığı sürece mezun olamaz.

Kayıt yenilememi sürekli aynı HEM ya da MEM´den mi yaptırmalıyım?

Kayıt Yenileme için bankalara sınav katılım ücretini yatıran öğrencilerimizin kaydı, ücret yatırılan günün ertesinde(tatil günlerinde ücret yatıranların kayıt yenilemesi ilk iş gününde) Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü´nce otomatik olarak yenilenerek AKTİF hale getirilecek, dersler de otomatik olarak sistem tarafından atanacaktır. Bu nedenle öğrencimizin kayıt ücretini yatırdıktan sonra Kayıt Yenileme işlemi için Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvuru yapmasına gerek yoktur. 

Mezun oldum tamamlama belgemi nereden alabilirim?

Açık Öğretim Ortaokulu’ndan mezun olan öğrenciler tamamlama belgelerini dönem sınavlarından takriben 1,5-2 ay sonra, dosyasının bulunduğu Halk Eğitimi Merkezi ile Mesleki Eğitim Merkez Müdürlüklerinden alabilirler. Fakat bu belge liseyi bitirmeden geçerli bir eğitim belgesi olarak kullanılamaz. Ancak liseyi de tamamladığınızda zorunlu 4+4+4 eğitim sistemine göre 12 Yıllık eğitimin tamamlanmasına müteakip, Lise diplomanızı aldığınızda resmi olarak ilköğretim den mezun olmuş sayılırsınız.