Site icon Bilgi Sebili

Kavurma tarifi

Malzemeler :

Kavurma tarifi :

Mümkünse hiç baharat kullanmamanızı öneririm. Çelik bir tavayı (tencere de olur) öncelikle birkaç dakika kızdırın. Daha sonra etleri direkt olarak kızgın çelik tavanın içine atıp, ateşi harlayıp hızlı biçimde karıştırmaya başlayın. Bu işlem etlerin mühürlenip içindeki suyu yavaş salmasını sağlayacak, dışı kıtır için pamuk gibi yumuşacık olacaktır. Yüksek ateşte pişmeye devam eden etler suyunu tekrar salmaya başlayacaktır.

Bu arada, etler kavrulurken kuru soğanı dörtgen şekiller halinde büyük parçalı doğrayıp hazırlayın. Et suyunu çektiğinde kuru soğanları ilave edip, tavada üç-beş tur ters düz edip soğanlarında hafiften kızarması sağlanır. Ardından üç yemek kaşığı zeytinyağını ilave edip karıştırarak pişirmeye devam edin. Üç-Beş dakika daha bu şekilde pişirin. Bu arada bir su bardağı kaynar vaziyette suyu hazırlayın.

Artık ateşi kısma zamanı geldi, kaynar suyu etlerin üzerine yavaş yavaş dökün ve ocağı kısık ateşe getirip, tavanın kapağını kapatın. Yaklaşık olarak otuz dakika veya kırk beş dakika kadar bu şekilde pişirmeye devam edin. Şayet etler yumuşamadıysa bir miktar daha kaynar su ilave edip, pişirmeye devam edebilirsiniz. Eğer isterseniz et piştikten sonra kara biber ve kekik ilave edebilirsiniz. Ama bana sorarsanız gerek yok.

Tane tane pişirilmiş, köy bulgurundan yapılmış mis gibi bulgur pilavının yanında servis edebilirsiniz. Hele bir de buz gibi ayran çırptıysanız. Mmmm bu lezzet damaklarda taht kuracaktır. Emin olabilirsiniz. Soğan piyazı unutmayın 😉 Tarifi uygulayana şimdiden afiyet olsun.

Exit mobile version