Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Bulaşık makinesi temiz yıkamıyor! Çözüm

Bulaşık makinesi temiz yıkamıyor! Çözüm

Bulaşık makineniz, bulaşıkları temiz yıkamıyor mu? Bu konuyla ilgi bir videomuz var fakat öncesinde birkaç faydalı bilgiyi aktaralım. Öncelikle bütün bulaşık makinelerinin mekanik ve elektronik aksamı birbirine çok benzer ve hemen hemen aynı mantıkla bulaşıkları yıkar. Yani benim bulaşık makinem Samsung, yok efendim benimki Altus, Vestel, Arçelik diye bir soru işaretini kafanızdan silin.

Temel olarak, bulaşık makinesine temiz su girişi, su ısıtıcısı, sürekli çalışan yıkama motoru ve yıkama bitince pis suyu dışarı atan atık su pompası vardır. Bunun dışında kalan tüm özellikler ise ya ek özelliklerdir yada standart özelliklerdir. Temel olarak bulaşık makinesi bundan ibarettir.

Şimdi gelelim bulaşık makinesi neden temiz yıkama yapmaz? Sorusuna verilebilecek cevaplara.

 • Bulaşık makinesinin iç filtresi tıkalıdır. Atık su makinenizden dışarı atılamadığı için bardak, tabak, çatal ve kaşıklar kirli çıkar. Bulaşık makinenizin filtresini yerinden çıkarıp, gözenekleri temizleninceye kadar yıkayıp tekrar yerine taktığınızda makine artık bulaşıkları temiz yıkayacaktır.
 • Tahliye hortumu yağ ve kirden daralmış veya tıkanmıştır. Eğer tahliye borusu tıkalıysa, bulaşık makinesi pis suyu dışarı atamayacağı için hem ağır bir kokuya hem de makine içerisinde su birikmesine neden olacaktır. Tahliye borusunu temizlediğinizde makineniz eskisi gibi iyi yıkamaya devam edecektir.
 • Tahliye pompası arızalıdır. Bu durumda makinenin içerisinde su göllenir. Tahliye pompası çalışmadığı için tamir edilmesi veya yenisiyle değiştirilmesi gerekir.
 • Bozuk deterjan, bulaşıkları yıkamayacak ve kirli kalmalarına sebep olacaktır. Bulaşık makineleri için üretilen sıvı – jel deterjanları kullanmanızı öneririz.
 • Su ısıtıcısı arızalı ise bulaşık makinesindeki yağlı tabaklar, tencereler, kaşıklar vs. temizlenmeyeceği gibi, bu yağ diğer bulaşıkları daha fazla kirletecektir. Bulaşık makinesinin su ısıtıcısı tamir edilmelidir.
 • Daimi iç yıkama motoruna ait kapasitör arızası. Bulaşık makinesinin ana motorunun yanında bulunan ve bu motoru destekleyen (Her start verdiğinde motor gücünü destekler) diğer adı da kondansatör olan ve genellikle 4-5 mF değerinde olan bu parça arızalı olduğunda makine ya tam yıkama için çalışmaz. Yada hiç çalışmaz. Yenisiyle değiştirildiğinde eskisi gibi iyi yıkamaya devam eder.
 • Motor arızalı ise yenisiyle değiştirmek yada bir bobinaj tamircisine gönderip tamir edilmesini sağlamakta makinenin eski performansına kavuşmasını sağlar.
 • Tablet deterjan sorunu. Bazı bulaşık makinelerinde tablet deterjan kullanılmak istendiğinde, makinenin kullanıcı panelinde Tablet deterjan butonu bulunur. Bazı kullanıcılar, tablet deterjanı makineye koyduktan sonra bu düğmeye basmayı unutur. Ve makine bulaşıkları kirli çıkarır. Bu bir kullanıcı hatasıdır. Eğer makinenizi böyle kullanıyorsanız, alışkanlık edinip tablet deterjan butonuna basınız.
 • Yanlış yerleştirilmiş bulaşıklar sebebiyle, bulaşıklar temiz yıkanmaz. Eğer bulaşık sepetlerine yerleştirdiğiniz bulaşıklar, yıkama fıskiyelerinin ulaşamayacağı şekilde yerleştirildiyse maalesef makine sıfır ve kutusundan yeni çıkarılmış bile olsa bulaşıklar kirli çıkar. Bulaşıkları doğru yerleştirmeyi alışkanlık haline getirin.
 • Bulaşık makinesinin içinde bulunan yıkama fıskiyeleri arızalı veya delikleri tıkalıysa bulaşıklar temiz yıkanmaz. Arızalı olan fıskiyeleri yenisiyle değiştirin. Tıkalı olan fıskiyelerin tıkanıklıklarını açın. Böylece makineniz eskisi gibi temiz yıkamaya devam edecektir.
 • Su fıskiyesi kollektörü arızası veya tıkanıklığı sebebiyle bulaşıklar kirli çıkar. Bunun için arızalı fıskiye kollektörü değiştirilmeli yada tıkanıklığı açılmalıdır.
 • Tuz kabındaki reçinenin özelliğini kaybetmiş olması bulaşıkların kirli çıkmasına neden olur. Genellikle böyle bir arıza ile karşılaşıldığında tuz kabı ve teşkilatı komple değiştirilerek sorun çözülür. Bu işlem profesyonel destek almanızı gerektirebilir.

Ve sizler için hazırlamış olduğumuz kapasitör değişimi videomuzun linkine tıklayarak izleyebilirsiniz. Lütfen Youtube Bilgi Sebili kanalımızı takip etmeyi unutmayın. Abone olun ve videolarımızı beğenin. https://youtu.be/3xGlQtpRFrs

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!