Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Altınoluk hakkında bilgi

Altınoluk hakkında bilgi

Sosyal medyada paylaş!

Altınoluk; Balıkesir ilimizin Edremit ilçesine bağlı şirin bir mahalledir. Sabit telefon alan kodu 0226’dır. Balıkesir il plakası ise 10’dur. Altınoluk; Ege denizinde sahilleri olan bir mahalledir. Bu nedenle turistik bir yerdir.

Altınoluk, pırıl pırıl deniziyle meşhurdur. Aynı zamanda Şahinderesi Kanyonu, tarihi eser kalıntıları, antik tiyatrosu, Kaz dağları ve sayısı yüzleri bulan pansiyonları otelleri ile hem yazlık hem de kışlık şirin bir mahalledir.

Altınoluk plajları genellikle çakıl türündendir. Fakat uzun yıllardır Altınoluk’ta ziyarete gelen insanlar, akvaryumları ve evlerinde süs eşyası yapmak amacıyla plajlardan topladıkları çakıl taşları sebebiyle artık sahiller kumsal görünümünü almaya başlamıştır. Altınoluk’ta denize girmek, günün her saatinde üşümenize sebep olabilir. Çünkü deniz akıntısının olduğu bir bölgededir. Deniz her ne kadar durgun görünse de, alttan gelen akıntı deniz suyunun sürekli olarak serin kalmasına neden olmaktadır.

Altınoluk’ta yılın büyük bölümü sıcak ve ılık geçer. Kış aylarında bile soğuk geçen toplam süre 2 Ay’dan uzun sürmez. Bu nedenle hem yazlık hem de kışlık olarak yaşanabilecek bir şehirdir. Yalnız yaz mevsiminin 3 Ay’ında hava sıcaklığı ve nem oranı oldukça yüksektir. Bu sebeple gece uykularını rahatlatmak için klima kullanmanız gerekebilir.

Bir öneri; eğer şu anda Altınoluk’taysanız, bir sabah erkenden saat 05:30 – 06:00 Civarında, sandviç ve içeceğinizi yanınıza alıp Altınoluk plajına gidin. Öncelikle sabahın bu saatinde kristal gibi ışıldayan buz gibi denize girip 10-15 dakika yüzün. Daha sonra plaj havlunuza sarılıp kahvaltınızı yapın. Sessizlik, temizlik ve sadelik hepsi bir arada.

Altınoluk plajları sabahın erken saatlerinde kalabalıklaşmaya başlar. Haliyle deniz de kirlenmeye başlar. İdeal deniz saati sabahları 06:00 ile öğlene doğru 11:00 civarına kadardır. Peki o saatten sonra denize girilmez mi? Elbette girilebilir. Fakat ideal saatler budur. Peki o saatte denizden çıkıp nereye gitmek lazım? Eğer bir yaz günü Altınoluk’taysanız, Altınoluk’un yüksek yerlerine doğru gitmenizi tavsiye ederim. Mesela Cam Teras – Kaz Dağları’na gidebilirsiniz. Yüksek rakım ile hava sıcaklığının hissedilir biçimde azaldığı bir yer. Altınoluk’a çok yakın olan Narlı köyüne de gidebilirsiniz. İnanın manzarası çok güzel. Ayrıca Şahinderesi kanyonuna veya Afrodit’e şelalelere gidebilirsiniz. Kaz dağlarından gelen buz gibi suda çıplak ayakla 10 dakika durmak bile güç ister. Demedi demeyin.

Altınoluk Kaz dağlarının tertemiz havası sağlıklı insanların ömrünü uzatacak kadar güzel, astım hastalarına şifa olacaktır. Yüksek değerli oksijen ve orman havası akciğerleri bayram ettirecektir. Altınoluk’ta zeytin ve zeytinden imal edilmiş yağ, sabun ve şampuanları bulmakta mümkündür. Altınoluk’ta haftanın belli günlerinde köylü pazarları kurulmaktadır. Bu pazarlarda, köylülerimizin itina ile yetiştirdikleri doğal sebze ve meyveleri bulabilirsiniz. Yeşil ve siyah zeytinin her çeşidine rastlamanız mümkün olacaktır. Özellikle zeytinyağlı banyo sabunlarından alıp kullanmanızı öneriyorum. Cilt hastalıklarına iyi gelen bu sabunlar, bu bölgede oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır.

Aslını söylemek gerekirse; Altınoluk anlatılmaz yaşanır. Hayatınızdan 7 Günü Altınoluk için mutlaka ayarlayın ve ziyaret edin. Bunu yaptığınız için asla pişman olmayacaksınız.