Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Muharrem ayı ve aşure

Muharrem ayı ve aşure

Her yıl Hicri Muharrem ayının onuncu günü aşureler pişirilir ve paylaşılır. İslam dini iyiliği ve hoşgörüyü emreder. Bu güzel din, paylaşmayı, yoksul ve yetime yardım etmeyi güzel davranışlardan saymıştır. Her ne kadar Muharrem ayı için yazılı kaynaklarda bir ibadet farz kılınmamış olsa da, Allah’ın (CC) elçisi Resûl-i Ekrem Aleyhisellem şöyle buyurmuşlardır: “Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharremde tutulan oruçtur. Farzlar dışında en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Salât, 212; Nesâî, Kıyâmü’l-leyl, 6)

Muharrem ayında hicret ve Kerbela felaketi gibi tüm İslam alemi için önem arz eden bu ayda aşureler pişirilir, evvela yoksullara ve her Allah kuluna ikram edilir. Bu İslami olarak birlikte olmanın, İslami barışın (Sulh) bir örneğidir. Müslümanlar Muharrem ayında öncelikle kaza etmeleri gereken ibadetlerini yaparlar. Hz. Muhammed (A.S) ‘in buyurduğu gibi en faziletli namaz gece kılınan namazdır.

2021 Yılının Muharrem ayı 9 Ağustos’ta başlayacaktır. Aynı zamanda Hicri Yılbaşıdır. Aşureler ise 18 Ağustos 2021 Tarihinde pişecektir. Bir daha Kerbela gibi felaketlerin yaşanmadığı, hicretin hayırlara vesile olmasını dilediğimiz, İslam’ın tüm topraklarda refahı getirdiği; Huzurlu bir dünya için dualarda buluşalım.

Alevilerin tuttuğu Masum-u Paklar orucu 6-8 Ağustos 2021, Fatma Ana orucu 9 Ağustos 2021, Muharrem Orucu da bu yıl 10 Ağustos 2021 tarihinde başlayıp 12 Gün sürecektir.