Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Şençam Köfte Atatürk Orman Çiftliği

Şençam Köfte Atatürk Orman Çiftliği

Sosyal medyada paylaş!

1971 Yılında Kosova göçmeni bir aile tarafından Cemil ve Zahit Kuruşa tarafın kurulan ve o günden bu güne gıda sektöründe faaliyet gösteren bu firma Ankara Atatürk Orman Çiftliğinde hizmet vermeye devam ediyor.

Bu mekan AOÇ’nin içinde hem yola cephesi olan hem de arka kısmında bir açık hava bahçesi olan güzel, samimi bir mekan. Menüde ızgara köfte çeşitleri (Kosova köfte, yoğurtlu köfte, kaşarlı köfte, acılı köfte vs) , et döner, kokoreç, kuzu şiş, kuzu pirzola, sucuk ızgara, tavuk ızgara, karışık kebap, patates kızartması, çiğ köfte ve salata çeşitleri.

Peki mekan nasıl? Öncelikle şunu söylemek gerekiyor; akşam saatlerinde insan kalabalığı artmaya başladığında her işletmede olduğu gibi, burada da bir süre sırada beklemeniz gerekiyor. Fakat siparişi verdiğinizde ortalama olarak 15 ila 20 dakika sonra yemeğiniz ile self servis olarak buluşabiliyorsunuz. Bu işletmede gördüğüm en önemli eksik, tatlı menüsünün olmaması. Aslında menüde trileçe olduğu görülse de, maalesef tatlı bulamıyorsunuz.

Özellikle yaz aylarında, ister istemez misafirler bunaltıcı sıcaklar nedeniyle serinlemek için dondurma arıyor. Fakat dondurma konusunda da kendisini geliştirmesi gerek. Kış aylarında ızgara ve ara sıcakların temini fazla zor değil ama yazın soğuk çeşitlerin artırılması gerek. Bu işletmenin sundukları nasıl? Burada et döner, kokoreç ve ızgara köfteyi deneme şansımız oldu. Fiyatlarda küçük değişiklikler yaparak, gramajları biraz daha artırmaları gerek. Bu bir eleştiri değil ama bir gereklilik. Müşteri ekmek ile doyacak ise neden ızgara çeşitleri olan bir restorana gitsin? Sunduğu et döner fena değil. Kokusu ve lezzeti oldukça iyi. Kokoreç için söyleyecek fazla söz yok. Güzel! Fakat iddialı olduğu köfte hakkında belirli bir standardı yakalaması lazım. En son servis edilen köftelerin birkaçı hala çiğ durumdaydı. (Not: Yoğunluk sebebiyle yaşanan aksaklıkları görmezden geliyoruz) Mesela servis tepsilerinin sayısı, müşteri sayısını karşılamıyor. Son ziyaretimizde 6 kişiye 2 servis tepsisi verilmesi, köfte ekmeğin yan yana dizilip ayranlar ise elimizde masamıza doğru yol aldık.

Servis tamam, self servis fakat en azından peçete, tuz, biber, ketçap, mayonez gibi ürünlerin tepsi ile sunulması gerekir. Hijyen kurallarına uygun davranmanın önemini tartışmaya gerek yok sanırım. Fakat peçete standına onlarca insanın elinin girmesi inanılmaz ürkütücü.

Yine de, AOÇ’nin içerisinde hizmet veren firmalardan biri olarak fazla yermeden bu küçük aksilikleri düzelttiğinde, eminiz ki köftenin de, dönerin de, kokoreçinde tadına tat katacaktır. Kısa bir video ile Şençam köfte’nin mekanını da gezelim.

Şençam köfte web sitesi