Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Pazara ne zaman gidilir?

Pazara ne zaman gidilir?

Merhaba değerli ziyaretçim. Orta direk yada düşük gelirlinin en azından haftada veya iki haftada bir defa ziyaret ettiği semt pazarına ne zaman gidilmeli? Yada saat kaçta gidilmeli. Bilirsiniz ev ekonomisinin temel direklerinden en önemlisi mutfak alışverişini hem ucuza hem de mümkün olduğu kadar kaliteliye denk getirmek için en semt pazarına saat kaçta gidilmeli bilmek lazım.

Bazı mahallelerde, pazar kurulduğu günün adıyla anılır. Örneğin Salı pazarı yada Cuma pazarı gibi. Semt pazarlarına sadece orta direk yada yoksul insanlar gitmiyor elbette. Aslında pazar ürünlerinin tazeliği ile ilgisi de olabilir. Semt pazarları genellikle sabahın çok erken saatlerinde kurulur. Bir örnek vereyim; Karlı bir Aralık ayında sabahın ilk ışıklarıyla kurulan pazar yerleri bile var.

Peki pazardan alışveriş yapmak için uygun saatler hangileri?

Taze ürün almak istiyorsanız, sabah erkenden pazara gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü erken saatlerde henüz diğer ziyaretçiler pazara henüz uğramadıkları için ürünlerin en tazeleri sizi bekliyor olacak.

Kışın alışveriş yapacaksanız, öğlen saatlerini tavsiye ederim. Çünkü hem kış bile olsa öğlen güneşi etrafı az da olsa ısıtmış olacak. Siz de alışveriş yaparken fazla üşümeden istediğiniz ürünleri alabileceksiniz.

Biraz daha hesaplı alışveriş yapabilmek için, Yaz yada kış fark etmez, semt pazarının toplanma saatine bir-iki saat kala alışverişe gitmenizi öneririm. Bunun nedeni ise; Hem sabahki tazeliğini yitirmeye başlayan ürünlerini daha uygun fiyata satmak isteyen esnaf ile karşılaşırsınız, hem de doğal olarak ucuza alacağınız için daha fazla ürün alabilirsiniz.

Neredeyse hiç paranız yoksa, pazar yeri toplanmaya başladıktan sonra kalabalıklar artık azalırken tezgahlarda kalan ürünleri, satıcıdan isteyebilirsiniz. Merhametli insanımız sizi aç bırakmayacaktır.

Akli dengesi yerinde olan bir insan için yoksulluk asla bir tercihi değildir. Çalışkan olmak ve kazanmak için imkanlar elverdiğince çalışmak gerekir.