Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Sakarya Meydan Muharebesi 100. Yılında

Sakarya Meydan Muharebesi 100. Yılında

Sosyal medyada paylaş!

Bir milletin bağımsızlığı için attığı büyük adım! Mustafa Kemal Atatürk “Hattı müdafaa yoktur; sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır” emrini verdiği ve Kurtuluş Savaşı için bir dönüm noktasıdır.

Sakarya Meydan Muharebesi 23 Ağustos 2021 Tarihinde 100. Yılına ulaşmıştır. Emekli “Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın ve vatandan, milletten başka sevgili bilmeyen o kuşağın eseri” Tuğgeneral Naim Babüroğlu. “Bir ölüm kalım savaşıdır. Milli mücadelenin en önemli dönüm noktalarından biridir” Prof. Hakkı Uyar.

Atatürk’ün Melhame-i Kübra olarak tanımladığı (Çok büyük ve çok kanlı savaş) Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Milleti’nin kurtuluşu için önemli dönüm noktalarından biridir. 13 Eylül 1683 Tarihinde Viyana’da başlayan geri çekilme Sakarya’da 238 Yıl sonra son buldu. Yunan general Papulas’ı çevresindekiler çok pis gaza getirmiş… “Ankara Fatihi ünvanlı general olursun” demişler… Papulas’ta kendi sonunu hazırlamış ve Anadolu’nun kalbine, Adeta Aslan yuvasına lambır lumbur dalmış. Türk askeri gerekeni yapmış.

Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra Kahraman Türk ordusundan 5713 Şanlı Şehit, 18480 Kişi ise Sakarya Gazisi oldu. Maalesef 828 Türk Askeri ise hain Yunan tarafından esir edildi. 14268 Türk’ün ise izine rastlanamadı. Kayboldular. Yunanlıların ordusundan 3758 ölü, 18955 yaralı, 354 kayıp olarak kayıtlara geçti.

Sakarya Meydan Muharebesi, Subay ölümünün en çok vukuu bulduğu muharebe oldu. Bu nedenle bu savaşa “Subay Muharebesi” de denir. Sakarya Muharebesi Türk Askeri tarafından kazanılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazanılan bu savaş ile, Türk Askerinin morali yükselmiştir. Muharebe bittiğinde Türkiye’deki Tüm camilerden, şehit düşen kahraman Mehmetçikler için selâlar okunmuştur.