Site icon Bilgi Sebili

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı nedir? Ve bu bayram neden kutlanır?

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922 yılında Dumlupınar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında kazanılan Büyük Taarruzu anmak için; Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos’ta kutlanan milli bayramdır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinir. Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlandıktan sonra Yunanistan ordusu, İzmir’e kadar it taşlar gibi kovalanmış ve İzmir’de denize dökülmüştür.

Yüzme bilen Yunanlı askerler yüzerek kaçmış, yüzme bilmeyenler boğulup gitmiştir. 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden fiziki olarak kurtulmuştur.

İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

30 Ağustos Zafer bayramı ilk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmış ve günümüze kadar devam etmiştir.

#30Agustos #ZaferBayrami #TurkiyeCumhuriyeti

Exit mobile version