Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Cep telefonumuzdaki casus Facebook

Cep telefonumuzdaki casus Facebook

Sosyal medyada paylaş!

Sürekli olarak teknoloji haberlerinde adı geçen bu konu yüzünden Facebook kullanıcıları tedirgin. Çünkü Facebook yazılımları casusluk yaparak insanların özel hayatlarını kaydediyor.

Örneğin; Duş aldıktan sonra kıyafetleriniz üzerinizde değilken, cep telefonunun kamerası sizi kaydediyor. Fotoğraflarınızı çekiyor. Ortam dinlemesi yaparak ses kaydınızı alıyor. Peki bir cep telefonu uygulaması bütün bunları nasıl yapıyor? Üstelik cep telefonuna kimse dokunmuyorken!

Kullanıcılar Facebook uygulamasını cep telefonlarına kurarken birtakım izinler veriyor. Zaten bu izinleri vermeyince uygulama kuruluma geçmiyor. O izinleri verdiğimizde ise Facebook uygulaması kurulabiliyor. Fakat o izinler arasında önemli detaylar var. Örneğin; Kamera kullanım izni. Mikrofon kullanım izni. Bu izinleri uygulamaya verdiğimizde; uygulama istediğinde kamera ve mikrofonu kullanabiliyor.

Bu nedenle Facebook kullanıcılarını tedirgin eden bu aplikasyon yüzünden sosyal ağlardan ayrılmayı tercih ediyor. Uzun süre Facebook, Messenger, Instagram ve Whatsapp kullananlar bu ayrılıkta zorlanıyor olabilirler! Fakat bu ayrılığı sağlayabilen Rambo’lar da az değil! Darısı diğer kullanıcıların başına diyelim. Özel hayatınızı ifşa eden Facebook’tan bir an önce siz de kurtulun! Lütfen yorumlarınızı aşağıda belirtin.