Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » Şaft Tüneli Nedir?

Şaft Tüneli Nedir?

Sosyal medyada paylaş!

Şaft tüneli; Otomobil terimidir. Motoru önde olan, arkadan çekişli otomobillerde bulunmaktadır. Şaft tüneli; Adından da anlaşılacağı üzere içinden şaft geçen tünel anlamındadır. Motordan çıkan güç önce vites kutusuna, oradan da arka diferansiyele gitmek üzere bir şafta bağlıdır. İşte bu şaftın, diferansiyele gittiği boşluğun adı şaft tünelidir.

Neden önden çekişli otomobillerde şaft tüneli vardır?

Egzoz borusu, elektrik tesisatı, yakıt hortumları ve fren halatları ile boruları bu boşluktan geçirilir. İşlevsel olarak şaft için ayrılmış olsa bile otomobilin diğer ihtiyaçları için kullanılır. Bazı önden çekişli otomobillerde şaft tüneli yoktur. Şaft tünelinin olmaması ise arka üçlü koltukta ortada oturan kişinin konforu bozulmamış olur. Çünkü buradaki tümsek; Arka 3’lüde ortada oturan yolcu için oldukça sıkıntılıdır.

Önden çekişli otomobillerdeki şaft tüneli iyi izole edilmiş olmalıdır. Aksi takdirde içinden geçen egzoz borusunun sıcaklığı, araç içini de ısıtır. Kış mevsiminde hissedilmese de yaz mevsiminde konforu olumsuz etkiler. Kısaca şaft tünelinin amacı gerekli bir ihtiyaç için orada olmasıdır. Bazı araçlarda şaft, bazı araçlarda ise diğer ihtiyaçlar için kullanılır.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!