Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Youtube Vergisi Yeni Ekonomi Paketinde

Youtube Vergisi Yeni Ekonomi Paketinde

Youtube kanalı olan kişilerin, Youtube üzerinden kazandığı maddi gelir artık tüm Youtuber’lar için vergilendiriliyor. Yeni Ekonomi Paketi (YEP) içerisinde bulunan bir madde tam da bu konuya işaret ediyor.

İnternet üzerinden para kazananlara da kolaylık getiren bir düzenleme olarak sunuldu. Özellikle Youtuber’lara vergi kolaylığı getiriliyor.

Yayınladıkları videolardan reklam alarak para kazananlar vergi mükellefi haline geliyordu ve defter tutma zorunluluğunu vardı bu kaldırılıyor. Youtuber’lar yine vergi mükellefi olacaklar; Fakat Google’ın Youtuber’lara para yatırmak için kişisel banka hesaplarını kullanmakta. İşte bu kişisel banka hesaplarından, otomatik olarak stopaj kesilerek Youtuber’ların defter tutma zorunluluğu ortadan kaldırılmış oluyor. Yani aslında banka vergi sorumlusu olacak, kişinin özel hesabı üzerinden stopaj olarak kesilecek. Stopaj oranına göre vergilendirilecek. Örneğin stopaj vergi oranı 20% , Ayda 3000₺ Kazanan bir Youtuber’dan 600₺ vergi alınarak Youtuber’a 2400₺ Ödenecek.