Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » UPS Topraklı Grup Priz Nasıl Yapılır?

UPS Topraklı Grup Priz Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada paylaş!

UPS Grup priz, özellikle masaüstü bilgisayar kullanılan ofislerde önemli bir soruna neden olmaktadır. Plaza ve buna benzer büyük işletmelerde merkezi sistem UPS kullanılır. Merkezi sistemden binanın her odasına dağıtım yapılır. Bu prizler genellikle her personele 1 Adet tahsis edilir. Bunun nedeni sadece laptop şarj ünitesi bağlanabilir düşüncesi ile ortaya çıkmıştır. Fakat masaüstü bilgisayar kullanan işletmelerde bu durum ek maliyetler ortaya çıkarmıştır.

Bu konuda kestirme yoldan sorunu çözüp sizlerle paylaşmak istedik. Bilindiği gibi UPS duvar prizlerinin üzerinde nötr, faz ve topraklama bulunmaktadır. Fakat topraklama hatları pimli olduğu için klasik fişleri takmak mümkün değildir. Sebebine gelince; UPS prizler pillerle beslenir. Bu piller binadaki bilgisayarları besleyebilir. Elektrikli ocak, fön makinesi, klima yada fırın gibi yüksek enerji harcayan ürünleri çalıştırmaz. İşte bu ürünlerin prizlere takılmasına mani olmak için pimli toprak hattı kullanılır. Klasik prizlerde ise bu pim yoktur. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi.

Eğer elinize kullanmadığınız bir bilgisayara ait elektrik kablosu ve grup priz varsa yapmanız gerekenleri videomuzda anlattığımız gibi uyguladığınız takdirde bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız. Öyleyse videomuzun linkine tıklayın ve nasıl yapıldığını öğrenin. UPS Grup Priz Nasıl Yapılır? Kendin Yap (Bilgi Sebili Youtube Kanalı)

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!