Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » ESP Nedir?

ESP Nedir?

Sosyal medyada paylaş!

Elektronik Stabilizasyon Programı “ESP”, savrulma tehlikesi gibi kritik sürüş durumlarını önceden algılar ve aracın savrulmasını önlemeye yardımcı olur.

ESP’nin kritik sürüş durumlarına tepki verebilmesi için sürekli olarak gerekli verilerle bilgilendirilmesi gerekir. Örneğin; sürücünün direksiyonu ne tarafa kırdığı ve aracın ne yönde hareket ettiği gibi… Sistem, birinci sorunun cevabını sistem direksiyon açısı ve tekerlek devir sayısı sensörlerinden alır. Kontrol ünitesi bu iki bilgiyi kullanarak optimum hareket yönünü ve optimum sürüş tutumunu hesaplar. Aracın savrulma oranı ve yanal akselerasyonu da bu önemli bilgiler arasında yer alır. Kontrol ünitesi bu bilgiler yardımıyla aracın gerçek durumunu hesaplayabilir.

ESP, aracın viraj geçişlerindeki hızının viraja uygun olmaması; Yol yüzeyindeki beklenmedik değişikliklerle karşılaşılması durumlarında. Islak zemin ve buzlanma gibi. Ani direksiyon manevrası gibi durumlara tepki vermesi gibi olası dengesizlikleri önler. Aracın viraj dışına savrulması veya aşırı yönlendirme (oversteer: aracın arka tarafının savrulması) ile ortaya çıkması bir fark yaratmaz.

Elektronik Stabilize Programının elektronik kontrol ünitesi dengesizliğin türünü sensör sistemi tarafından sağlanan bilgiler üzerinden algılar ve düzeltmeyi fren sistemine ve motor yönetimine gerçekleştirdiği müdahaleler üzerinden kumanda eder. ESP, yetersiz direksiyon hareketi uygulandığında (understeer) virajın iç bölgesinde bulunan arka tekerleği frenler. Aynı zamanda araç tekrar dengelenene kadar motor gücünü azaltır. Aşırı yönlendirmeyi ise (oversteer) virajın dış bölgesindeki ön freni hedefli bir şekilde tetikleyerek motor ve şanzıman yönetimine salça olarak önler.

Deneyimlerin artması ve belirgin oranda daha hassas sensör sistemleri kullanılması, bu karmaşık ayar sisteminin sürekli şekilde geliştirilmesine olanak sağlıyor.

Sistem, aşağıda belirtilen güvenlik ve konfor fonksiyonlarını içerir:

ABS “Anti Blokaj Fren Sistemi”
EBD “Elektronik Fren Gücü Dağıtımı”
HVV “Arka Aks Tam Frenleme”
ASR “Anti Patinaj Sistemi”
EDL “Elektronik Diferansiyel Kilidi”
MSR “Elektronik Motor Çekiş Kontrolü”
HBA “Hidrolik Fren Asistanı”
Overboost “Hidrolik Ek Güçlendirme”
HBV “Hidrolik Fren Kuvveti Güçlendirmesi”
Römork Stabilizasyonu

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!