Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Asus modemlerde port yönlendirme nasıl yapılır?

Asus modemlerde port yönlendirme nasıl yapılır?

Sosyal medyada paylaş!

Asus modemlerde port yönlendirme nasıl yapılır? Asus’un farklı modelleri olsa da; Modem ara yüzü birbirine çok benzemekte. Bu nedenle, hangi modelini kullanıyor olursanız olun; Asus modemler için hazırladığımız bu yardım sayesinde; Port yönlendirme, Uzak Masaüstü Bağlantısı hakkında sizleri bilgilendirmiş olmayı ümit ediyoruz.

Öncelikle modeminizin üzerinde bulunan ürün etiketine bakınız. Etiket üzerinde IP numarası göreceksiniz. Bu IP numarası 192.168.1.1 olarak hemen hemen tüm Asus modemlerde aynıdır. Bu numarayı internet tarayıcınızın adres satırına yazarak modem ara yüzüne giriş yapınız.

Adres satırına yazmış olduğunuz 192.168.1.1 adresine giriş yaptığınızda; Karşınıza modem ara yüzü gelecek. Bu ara yüz üzerinden kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak Asus modeminizin yönetim paneline ulaşabilirsiniz.

Yönetim paneline giriş yaptıktan sonra, aşağıdaki gibi bir menü ile karşılaşacaksınız. Bu menü üzerinde bulunan; Sol taraftaki “GELİŞMİŞ AYARLAR” altında bulunan “WAN” ayarlarına giriş yapmanız gerekmektedir.

Bundan sonra yapmanız gerekenleri Youtube Bilgi Sebili Kanalımızda bulunan yardım videosunu izleyerek tamamlayabilir ve “Port Yönlendirme” işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Uzak masaüstü bağlantılarında kullanılan port numarası 3389’dur. Videomuzu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. Lütfen kanalımıza abone olmayı, videolarımızı beğenmeyi, yorum yazmayı ve sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız. İyi seyirler.

Bilgi notu

Eğer bir uzak masaüstü bağlantısı yapmak istiyorsanız; Bilgisayarınızda yüklü olan Windows’un Professinonal sürümü olduğundan emin olunuz. Aksi takdirde yukarıda yapacağınız tüm işlemler geçersiz olacaktır. Port yönlendirme; uzak bilgisayarların özel bir yerel ağda (LAN) bulunan; Özel bir bilgisayara veya hizmete bağlanmasını sağlar. Daha hızlı bir bağlantı için bazı P2P uygulamaları için port yönlendirme ayarlarını kurmanız da gerekebilir. Lütfen detaylar için P2P uygulamaları kullanım kılavuzuna bakın.

Aynı ağda bulunan istemciler için bir “Bağlantı Noktası” aralığı belirlemek istiyorsanız, Service Name (Servis Adı), Port Range (Bağlantı Noktası Aralığı) (örn. 10200:10300), LAN IP address (LAN IP adresi) girin ve Local Port (yerel Bağlantı Noktası)’nı boş bırakın.

Ağınızın güvenlik duvarı devre dışıyken; WAN kurulumunuz için HTTP sunucusunun bağlantı noktası aralığını 80 olarak ayarladığınızda “http sunucunuz/web sunucunuz” DSL-AC750’nun web kullanıcı ara yüzü ile çakışacaktır. Eğer kendinize özel bir network ağı kurmak istiyorsanız bu makalemizi muhakkak okumanızı öneririz.