Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Ev yapımı ekmek tarifi

Ev yapımı ekmek tarifi

Sosyal medyada paylaş!

Ev yapımı ekmek tarifi için gerekli olan malzemeler nelerdir?

  • Kuru Maya : 2 Çorba kaşığı
  • Kristal toz şeker : 1 Çorba kaşığı
  • İçme suyu : 350ml (1,5 bardak ılık)
  • Buğday unu : 500gr (½ Kg)
  • Tuz : 1 Çorba kaşığı (Silme)
  • Yoğurt : 2 Çorba kaşığı (Üzeri için)

Nasıl yapılır?

Bir kasenin içine; Ilık suyu dökün. Ilık suyun içine kuru maya ve şekerin tamamı karıştırılır. Bir süre bekleyin. Suyun köpürmeye başladığını göreceksiniz. Daha sonra geniş ve derin bir kap içerisine yarım kilo unu boşaltın. Un yığınının ortasında bir çukur açın. Bu çukurun içerisine tuzu ekleyin. Köpürmüş ve aktif hale geçmiş olan su, maya ve şeker karışımını unun ortasına yavaş yavaş dökün. Bir yandan da karıştırmaya başlayın. Elinize yapışan unu çıkarmak için tekrar un eklemeyin! Suyla çıkarın.

Hamuru yoğurma işlemi bittikten sonra, üzerini temiz bir bez ile kapatıp; Sıcak bir ortamda mayalanmaya bırakınız. Mayalanma süresi ortam sıcaklığına göre değişir. Yaklaşık 30 Dakika ile 45 Dakika arasında mayalanma işlemi sürebilir. Hamurun mayalandığını kabarmasından anlayabilirsiniz.

Mayalanma gerçekleştikten sonra; kabaran hamurun havasını elimizi ıslattıktan sonra hafifçe yoğurarak alalım. Bir açma tahtasının üzerine un serpiştirip hamuru istediğiniz ölçülerde eşit parçalara ayırın. Dilerseniz somun ekmek yapmak için 2 Parçaya ayırabilirsiniz. Yada 8-10 Parçaya ayırıp baget ekmek te yapabilirsiniz.

Parçalara ayırdığınız hamurları fırın tepsilerine yerleştirin. Daha sonra temiz bir bezi ıslatıp; Hamurları dizdiğinin tepsilerin üzerine kapatın. Yaklaşık yarım saat (30 dk) mayalanmasını ve kabarmalarını bekleyiniz.

Yarım saat sonra tekrar kabarmış hamurların üzerine, bir fırça yardımıyla yoğurt sürün. Yoğurt; Ekmeklerin daha iyi kızarmasını sağlayacaktır. Daha önceden sıcaklığını 210 ila 230 derece arasına ayarladığınız fırının içerisine tepsileri yerleştirin. Yaklaşık olarak 20 Dakika sonra ekmekler pişmiş olacaktır.

Tavsiyeler :

  • Fırının içerisine küçük bir kase ile su koyun. Böylece ekmekler daha yumuşak olacaktır.
  • Ekmekleri fırına vermeden önce; Yağlı bir bıçak ile üzerine kesik atabilirsiniz.
  • Ekmekleri fırına vermeden önce haşhaş, susam veya çörekotu serpebilirsiniz.

Afiyet olsun!