Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Sabah uyanınca baş ağrısı sebepleri nelerdir?

Sabah uyanınca baş ağrısı sebepleri nelerdir?

Sabah uykudan uyanınca baş ağrıları; Gizli bir depresyonla ilişkili olabilir. Yeni başlayan bir depresyonun işareti olabilir. Depresyon; erken uyanmak, yorgunluk, mutsuz, isteksiz, keyifsiz uyanmak. Odaklanma zorluğu ve duygusal haller.

Hipertansiyon hastası iseniz; Sabah erken saatlerde başınız ağrıyabilir. Tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol edip doktora başvurun.

Uyku apnesi yani uykuda solunum durması veya ciddi horlama, solunumu tıkayan etkenler sebebiyle yeteri kadar oksijen alamayan beyin yorgun uyanır ve bu durum baş ağrısına neden olabilir.

Stres, yoğun çalışma, gerginlik, çözümlenmemiş sorunlarla uykuya dalmak sonucunda derin uykuya geçemeden, yorgun uyanmak baş ağrısına neden olur.

Daha az uyuyorsanız; Sabah uyandığınızda dinlenemeden uyandığınız için bu durum baş ağrısına sebep olabilir.

Uykuda hipoglisemi; Kan şekerinin düşmesi sorunu varsa uykudan uyandığınızda ciddi baş ağrısı çekebilirsiniz.

Aşırı alkol alıp uyursanız; Karaciğeriniz ve beyniniz bu durumla gece boyu mücadele etmek suretiyle yorgun düşer. Bu durum sabah uyandığınızda baş ağrısına sebep olabilir.

Magnezyum eksikliğinin sabahları baş ağrısına sebep olabilir. Uyumadan önce yarım muz yemenizi tavsiye ederiz.

Uyumsuz yatak, yorgan, battaniye, yastık ve rahatsız edici ortam da sabah uyandığınızda baş ağrısına sebep olabilir.

Yatak odanın sıcaklığı, nemi ve ortamdaki ışık oranı da önemli unsurlardandır. Eğer aydınlık ve sıcak bir odada uyumak, sizin yeteri kadar dinlenmenize mani olur ve uyandığınızda baş ağrısı çekebilirsiniz.

Bu durumu ihmal etmeyiniz. Doktorunuza başvurunuz.