Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Yılbaşı neden kutlanır?

Yılbaşı neden kutlanır?

Türkiye’de Yılbaşı neden kutlanır? Türkiye’de nüfusun büyük kısmı Müslüman olmasına rağmen neden yılbaşı kutlanır? Aslında sorunun kendisi de yanlış. Çünkü Türkiye’de yılbaşı kutlamanın dini bir sebebi yok. Yılbaşı kutlamanın tek nedeni, yeni yılı neşeyle karşılamaktır.

Hıristiyan toplumlarda kutlanan Noel; yılbaşı kutlamaları ile karıştırılmamalıdır. Çünkü Noel bayramı, Hristiyanlar için her yıl; 24 Aralık ve 25 Aralık günlerine denk geldiği kabul edilmiş dini gün olarak kabul edilir. Sebebi ise; Hz. İsa’nın doğum günü olduğuna inanılmasıdır.

Yılbaşı ağacı süslemek ise Pagan geleneğidir. Pagan inancına göre yeni yıla girerken ağaç süslemek; Yeni yılın bereketli olması için yapılan bir ritüeldir.

Ağaç süsleme; Dünyanın birçok yerinde yapılır. İnsanların çoğu için ritüel değil, mekan süsleme veya dekor amacıyla kullanılmaktadır. Fakat gerçek anlamda günümüzde çok büyük bir sektör haline dönüşmüştür. Özellikle plastik veya gerçek çam ağaçlarının ticaret hacmi her yıl artmaktadır.

Ağaç süslemede kullanılan on binlerce materyali saymaya gücümüz yetmez. Her kim ne amaç ile kutlarsa kutlasın; dertleri bir kenara bırakıp, azda olsa eğlenip güzel vakit geçirmenin; İnsanların birbirine masumane hediyeler vermesinin ve birbirini hatırlayıp arayıp sormasının insan psikolojisine faydaları da düşünülmelidir. Bu nedenle yeni yılı karşılamak için 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yapılan kutlamalara yılbaşı gecesi denir.

Yeni yılda; Hastaların sağlığına kavuştuğu, borçluların ödemelerini yapabildiği, sevenlerin evlenebildiği, iş kurmak isteyenlerin hedefine ulaşabildiği, evlat isteyenlerin evlatlarına kavuştuğu ve tüm güzel dileklerin gerçekleşeceği bir yıl olmasını dileriz.