Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Keçiören Sanatoryum Hastanesine Nasıl Gidilir?

Keçiören Sanatoryum Hastanesine Nasıl Gidilir?

Sosyal medyada paylaş!

Asıl adı ‘Ankara Keçiören Sanatoryum Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’dir . Bu hastaneye daha önce hiç gelmemiş olan ziyaretçi veya hastalar için kılavuz niteliğinde bir yazı hazırladık.

Keçiören Sanatoryum Hastanesine Nasıl Gidilir? Otobüs, dolmuş, metro ve özel aracınız ile nasıl ulaşım sağlayabilirsiniz?

Keçiören Sanatoryum Hastanesine iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir :

Kuşcağız Mahallesi Sanatoryum Caddesi No: 271  Keçiören – Ankara

Telefon : 0312 567 70 00

https://sanatoryumdh.saglik.gov.tr/

Ankara tren garından gelecek  hastalar, Tren garının önünden geçen Sanatoryum dolmuşları ile hastaneye ulaşabilirler.

(Metro) Ankaray – Metro tramvay hattı ile gelecek hastalar Metro Şehitler (Gazino) Durağında inerek hastaneye ulaşabilirler.
Ankara Şehirler Arası otobüs Terminalinden (AŞTİ) hastaneye gelecek hastalar Ankaray – Metro tramvay hattı ile gelecek hastalarımız Metro Şehitler Durağında inerek hastaneye ulaşabilirler.

Esenboğa’dan Kızılay’a oradan da Metro ile Şehitle (Gazino) durağına gelerek hastaneye ulaşabilirler.

203-7 İncirli Sokullu Özel Halk Otobüsleri, 253-6 İncirli Ulus Otobüsleri, 288 Refik Saydam Ulus Otobüsleri, 288-2 Refik Saydam ve 203,204 ve 222 İncirli GAR otobüslerine, Sanatoryum hastanesi istikametinde biniş yaparsanız ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda bulunan otobüs hatları ve dolmuş hatları ile en yakın noktaya kadar ulaşım sağlayabilirsiniz. Dolmuşlara ise Ulus Bentderesi dolmuş duraklarından ilk duraktan binebilir veya hat üstünde bulunan Dışkapı, Fatih Köprüsü, Meteoroloji hattından geçiş güzergahından da binilebilir.

Sizler için Keçiören Sanatoryum Hastanesi yerleşkesinden birkaç video çektik. Bu videolar sayesinde, hastaneyi bulmakta zorlanmayacaksınız. Öncelikle videolardan başlayalım.

Ankara Keçiören Sanatoryum Hastanesi H-Blok Poliklinikler, Laboratuvar ve radyolojik görüntüleme.
SAĞDA KEMOTERAPİ PALYATİF BAKIM, EVDE BAKIM PULMONER REHABİLİTASYON BİNASI ve SOLDA RADYOTERAPİ PET-B NÜKLEER TIP BİNASI
Ankara Keçiören Sanatoryum Hastanesi Poliklinik Binası – Atatürk Göğüs Hastalıkları Hastanesi TC SBÜ
Ankara Keçiören Sanatoryum Hastanesi G BLOK Binası – SBÜ Atatürk Göğüs Hastalıkları Hastanesi Ankara
Ankara Keçiören Sanatoryum Hastanesi Acil Servis Binası Hasta Yardım Dış görünüm – SBÜ Atatürk GHH
Ankara Keçiören Sanatoryum Hastanesi Morg Binası Hasta Yardım Dış görünüm – TC SBÜ Atatürk GHH

Bu hastane 1953 yılında Tüberküloz Sanatoryumu olarak yapılmış ve 1978 yılına kadar hizmet verdikten sonra; hastane 1978’den itibaren Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezi olarak hizmet vermeye devam etmiştir. 1930’lu yıllarda yapılması planlanmıştır.

Atatürk hayatını kaybetmeden birkaç yıl önce yaveri Cevat Abbas’ın köşküne sık sık gelir ve şu anki Sanatoryum hastanesinin bulunduğu bulunduğu yerden Ankara manzarasını izlermiş.

Havası, iklim koşulları ve görüş alanını çok beğendiği bu sahada Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir hastane yapılmasını istemiş. Daha sonra sağlığı bozulan Atatürk için buraya bir köşk yapılması hazırlıklarına başlanmış fakat Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hastalığı ilerlediği için bu projeden vazgeçilmiştir.

1944 yılında Ankara’ya bir Tüberküloz Sanatoryum yapılması kararlaştırılmış ve yer olarak Keçiören seçilmiştir. Hastane inşaatı 1945’de başlamış, 1952’de sona ermiştir. 19 Mayıs 1953’de şu anki Sanatoryum Hastanesi, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu bölgeye duyduğu ilgi unutulmamıştır. İlk adı ile ‘Atatürk Sanatoryumu’ adıyla ‘Tüberküloz Sanatoryumu’ adıyla açılışı yapılmış ve hizmete başlamıştır.