Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Ev yoğurdu tarifi

Ev yoğurdu tarifi

Ev yoğurdu tarifi hakkında bilmek istediklerinizi bu yazıda derledik. Öncelikle malzemelerle başlayalım. Çünkü üzerinde manda yürür diyebileceğimiz cinsten sert bir yoğurt nasıl mayalanır? Bunun püf noktalarını bilmek gerekiyor.

Malzemelerimiz çiğ süt ve mayalamak için bir miktar yoğurt. Ölçü olarak 2,5 Litre tam yağlı çiğ inek sütü ve bunu mayalamak için 2 Çorba kaşığı süzme yoğurt. 2,5 Litre çiğ sütü çelik bir tencereye doldurun. Tencerenin üst kısmı en az 3-4 parmak boş kalacak bir tencere ayarlayın. Tencereyi ocağa koyun ve kısıl ateşte ağır ağır ısınmasını bekleyin. Süt kaynamaya başlayacağı zaman aniden köpürür. Taşmaması için ocak başında olun.

Süt kaynamaya başladığında, tahta bir kaşıkla sütü karıştırmaya başlayın. Sütün içerisinde bulunan suyun buharlaşıp, asıl sütü terk etmesi için iyi kaynatın. Kaynama esnasında tencerenin kapağını açık bırakın. Süt kaynarken koyu kıvamlı bir görüntü almaya başladığında ocağı kapatın ve sütün soğumasını bekleyin. Sütün mayalanabilmesi için ideal sıcaklık 45 derecedir. Eğer bir termometre ile ölçme şansınız varsa ölçebilirsiniz. Eğer termometreniz yoksa sütü, tahta kaşıkla tencereden bir miktar alıp bileğinizin iç kısmına damlatın. Eğer birkaç saniye içinde bileğinizi yakmıyorsa süt mayalamak için hazır demektir.

Peki mayayı nasıl karıştıracağız? 2 Çorba kaşığı süzme yoğurdun üzerine; tenceredeki sütten 4-5 çorba kaşığı alıp karıştırın. Böylece ısı farkı ortadan kalkmış olacak. Yoğurdun ekşi tadını maalesef sıcak sütün içine soğuk soğuk dökülen maya sebep olmaktadır. (Sonradan ekşiyen yoğurt farklı) Mayayı tencerenin içine karıştırdıktan sonra, sütü ve mayayı 4-5 tur tahta kaşıkla karıştırın. Daha sonra tencerenin üzerini temiz bir bez ile kapatın. Üzerine de tencerenin kapağını kapatıp, tencerenin soğumaması ve yoğurdun mayalanması için üzerini bez veya havluyla kapatın. Yaklaşık olarak 5 Saat boyunca bu şekilde bekleyin. Yoğurt mayalandıktan sonra tencerenin kapağı açık biçimde 1 gün buzdolabında bekletip daha sonra tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun!