Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » Araç sahipleri dikkat!

Araç sahipleri dikkat!

Sosyal medyada paylaş!

Araç sahipleri dikkat! Kış mevsiminde otomobiller vazgeçilmezimiz olmakta. Soğuk kış günlerinde iş, okul yada alışveriş ihtiyaçlarımızda mutlaka otomobilimizi kullanıyoruz. Fakat unutmamamız gereken önemli bir konu var! Kediler!

Minik dostlarımız, kış mevsiminde üşüdükleri için sıcak yerler arıyorlar. Biz aracımızla bir yere gittiğimizde yada eve dönüş yaptığımızda sıcak olan motorun yakınında ısınmayı tercih edebiliyorlar. Motor durduğunda elbette tehlikesiz. Fakat motor çalıştığında dönen parçalar, minik dostlarımız için ölümcül olabilir. Dönen kasnaklar, pervaneler ve kayışlar onların hayatını tehlikeye atabilir. Onları bu tehlikeden korumak için yapabileceğimiz basit şeyler var.

Diyelim ki aracımızı park ettik ve birkaç saat sonra tekrar binip yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Tekrar aracımızın başına geldiğimizde, hemen binip aracı çalıştırmamalıyız. Öncelikle biraz gürültü yapmamız gerekiyor. Kaputa vurarak veya ses çıkararak motor paneline gizlenmiş minik dostumuzu korkutup kaçmasını sağlamamız gerekiyor.

Eğer motor panelinde tıkırtılar varsa motoru kesinlikle çalıştırmıyoruz. Kaputu açıp minik dostumuzun oradan ayrılmasını sağlamamız gerekiyor. Unutmayın, onlarda bizim gibi soğukta üşüyorlar. Biraz daha dikkatli olmanın kimseye zararı olmaz. Onları koruyalım!

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!