Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Kuru öksürük ve boğaz ağrısı nasıl geçer?

Kuru öksürük ve boğaz ağrısı nasıl geçer?

Kuru öksürük ve boğaz ağrısı çekiyorsanız bu yazıyı dikkatli okuyunuz. Çünkü sizlere faydalı bir karışım tarifi vereceğiz. Doğal ve her evde olan malzemelerle hazırlayabilirsiniz. Kuru öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve boğaz hassasiyeti konusunda şikayetleriniz varsa bu karışımı hemen hazırlayıp tüketin. Kürün malzemeleri ve tarifi aşağıdadır.

Malzemeler

  • 1 Tatlı kaşığı toz zencefil
  • 1 Çay kaşığı ezilmiş çörekotu
  • 2 Yemek kaşığı bal

Nasıl hazırlanır?

Bir adet komposto kasesinin içerisine 2 Yemek kaşığı bal dökülür. Balın içerisine önce 1 Tatlı kaşığı toz zencefil karıştırılır ve 3 Dakika süreyle iyice karıştırılır. Daha sonra 1 Çay kaşığı ezilmiş çörekotu bu karışıma ilave edilerek 1 dakika daha karıştırılır. Bu karışım 10-15 dakika bekletilir.

Nasıl kullanılır?

Gün içinde sabah ve öğlen 1 Tatlı kaşığı yenir. Akşam uyumadan önce 2 Tatlı kaşığı yenir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, bu karışımı yedikten sonra en az 30 dakika bir şey yemeyin veya bir şey içmeyin.

Faydaları nelerdir?

Ballı çörekotu ve toz zencefilin faydaları saymakla bitmez. Ama yine de bu karışımın ne gibi yararları olduğunu okumanızı öneririz. Öncelikle zencefilden başlayalım; Zencefil mide bulantısına iyi gelir, soğuk algınlığı veya grip hastalığının tedavisinde kullanılır. Kas, eklem ve kemik ağrısına iyi gelir. Astımı hafifletir. Kalp ve karaciğeri korur. Çörekotunun faydaları; Astım, bronşit ve epilepsiye karşı iyi gelir ve tedavi edicidir. Öksürüğe iyi gelir. İdrar söktürücüdür. Grip hastalığını tedavi edicidir. Kas ağrılarına iyi gelir. Boğaz ağrısı ve bademciklere iyi gelir. Karaciğeri korur. Bal’ın faydaları; Enerji verir. Antikor oluşumunu yükseltir. Boğazı yumuşatır ve öksürüğü keser. Balın cinsine göre diğer özellikleri farklı farklıdır.

İşte bahsettiğimiz bu 3 bileşen bir araya geldiğinde doğal bir ilaç haline dönüşür. Eğer sizde boğaz ağrısı, kuru öksürük, boğaz yanması, halsizlik, burun akıntısı, gözlerde sulanma, yutkunmada zorlanma gibi durumlardan şikayetçiyseniz buy karışımı deneyebilirsiniz. Geçmiş olsun. Yalnız bahsettiğimiz gıda maddelerine alerjiniz varsa kullanmayınız. Kullanım kendi inisiyatifinize bağlıdır. Bilgi Sebili yada makale yazarı, doğacak olumsuzluklardan dolayı sorumlu tutulamaz.