Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » İlkyardım nedir?

İlkyardım nedir?

İlkyardımın anlamı : Aniden hastalanan yada kaza geçirip yaralananlara; Doktor gelene kadar durumun daha kötüye gitmesini engellemek için mevcut malzemelerle yapılan müdahaleye ilkyardım denir.

İlkyardım; Eğitimini almış kişi veya kişilerce yapılmalıdır. Yanlış müdahale; Hasta veya yaralının durumu olumsuz etkiler.

Tıbbi yardım nedir?

Tıbbi yardımın anlamı : Doktor, hemşire veya sağlık memuru gibi sağlık bilgisi olan kişiler yada bu ünvana sahip kişilerce oluşturulmuş ekiplerin yaptığı tıbbi yardıma verilen isme tıbbi yardım denir.

İlkyardım ve tıbbi yardım; Hastanın bulunduğu yerde yapılabilir, kazanın gerçekleştiği yerde veya bir ambulansın içerisinde yapılabilir. Ayrıca hastane veya ameliyathane gibi yerlerde de tıbbi yardım ve ilkyardım yapılabilir.

İlkyardımın önemi nedir?

İlkyardım; Yaralı bir insanın, o anki durumunun daha kötüye gitmesine engel olabilir. Yada bir hastanın durumunun daha da kötüleşmesi engellenebilir. Bu sebeple ilkyardım; İnsan hayatı için çok önemlidir. Yaralanan bir insanın kan kaybederek ölmesi; Yaralanma durumuna göre engellenebilir. Baygınlık geçiren bir hastanın, kısa sürede ayılması sağlanarak beyin ve iç organ hasarı engellenebilir yada en aza indirilebilir. Savaş gibi durumlarda, Yaralılara yapılacak ilkyardım ile savunma amaçlı insan gücü korunabilir.

İlkyardım genellikle trafik kazalarında, ziraatta kullanılan ilaçlamalar sırasındaki zehirlenenlerde, ev kazalarında, spor müsabakalarında ve intihar vakalarında ihtiyaç duyulmaktadır. İş kazaları ise kazaların en çok yaşandığı alanlardan biridir. Tedbir alınmadan veya dikkatsizlik sonucu gerçekleşen kazaların oranı oldukça yüksektir. İş kazalarında yüksekten düşme, elektrik çarpması, makine kazaları gibi daha birçok kaza çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle ilkyardım bilgisi olan personel sayısının da önemi büyüktür.

Doğal afetlerde ilkyardım önemlidir. Özellikle enkaz kaldırma işlemlerinde dahi olay yerinde olması gereken ilkyardımcı, canlı kurtarmak için enkaz altındakilerin daha fazla zarar görmesini engelleyebilmektedir. Doğal afet denildiğinde ilk akla gelen deprem olsa da bunun dışında sel, heyelan, çığ, yangın ve yıldırım düşmesi gibi durumlarda da ilkyardım çok önemlidir. Özellikle çığ afetlerinde, adeta dakikalarla yarış vardır. Çığ altında kalan kazazedelerin oksijenleri hızla tükenir. Bu durum çoğu zaman ağır yük nedeniyle değil, oksijensizlikten kaynaklanan boğulmalarla sonuçlanır.

İlkyardım hakkında bilinmesi gereken temel bilgilerle sizi aydınlatmaya çalıştık. İlkyardım konusu yeteri kadar dikkate alınmayan bir konu. Fakat insanlar için hayati öneme sahip. İlkyardıma ihtiyacım olmayacak diye düşünmeyin.

İlkyardım nasıl yapılır öğrenin. Sağlıklı güzel günler dileriz.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!