Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » Rapor parası ne zaman yatar?

Rapor parası ne zaman yatar?

Sosyal medyada paylaş!

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Sosyal güvencesi ile çalışan işçilerin; İşgörmezlik raporu ödemeleri konusunda, internette çok sayıda bilgi var. Bu konuyu netleştirmek için hazırladığımız makaleden yararlanabilirsiniz.

Süreç nasıl işler? Param ne zaman ödenir?

Örneğin; 7 Günlük istirahat raporunuz var. Bu raporun 2 Günü rapora dahil edilmez. Yani SGK’dan alacağınız rapor ücreti sadece 5 günlük ödemedir. Bu da sizin maaşınız üzerinden hesaplanır. Diyelim ki rapor başlangıç tarihi 01 Mart. Rapor süresi 7 Gün. En geç 08 Mart tarihinde (İşgünü 09’una geliyorsa 09 Mart) çalışmakta olduğunuz firmanın muhasebe departmanına bu raporu bildirmeniz gerekmektedir. Erken de bildirebilirsiniz, o konuda sorun yok. Muhasebe departmanı bu rapora onay verdikten sonra, tarafınıza ödeme yapılması için süreç başlar. Burada SGK’nın ödeme dönemleri veya çalıştığınız firmanın raporu onaylama zamanına göre süreç değişir.

Raporunuzun; Muhasebe tarafından sisteme girildiği tarihten itibaren en az 20 Gün sonra ödeme işlemi gerçekleşebilir. Bu süreden daha önce SGK ödemesi beklemeyiniz. Bu süre, SGK’nın ödeme tarihleri olan, Ayın 02’si ile 12’si tarihlerine yakın ise süre kısalabilir. Raporun bitiş tarihi ayın 18. gününe denk geliyorsa; Rapor ücreti takip eden ayın 02. günü ile 12. günleri arasında ödenir.

Rapor ödemesini nasıl alabilirim?

Rapor ödemeleri devlet bankaları üzerinden yapılır. Mağduriyet yaşamamak için E-devlet üzerinden iletişim bilgilerinizin güncel olup olmadığını kontrol ediniz. Cep telefonu numaranız ve E-Posta adresiniz güncel olmalıdır. Rapor ödemesi için kendi adınıza açmış olduğunuz bir banka hesabınız varsa (Özel banka veya devlet bankası) Hesap bilgilerinizi E-Devlet üzerinden ‘Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama‘ bölümünden yapabilirsiniz. Böylece bankaya gidip sıra beklemeden; vermiş olduğunuz banka hesabına; Rapor ücreti ödenecektir. İsterseniz Bilgi Sebili YouTube kanalımızda hazırladığımız videoyu izleyerek nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Tıklayınız.

Rapor parası nasıl hesaplanır?

Rapor ücreti maaşa göre değişir. Hesaplanma formülü ise şöyledir : Son 3 aylık brüt maaş toplanır. Son 3 aya ait prim gün sayısı da toplanır. Rapor kaç günlük verildiyse; bu sayıdan 2 çıkartılır (Sebebi; Rapor parasının ilk iki günü için ödenmez kuralıdır) Ve 3 aylık brüt maaşınız son 3 aylık prim gününe bölünür. Çıkan sonuç ile raporlu olunan gün sayısı çarpılır. Bu sonuç ayakta tedavi olmuşsanız 2 ile çarpılıp üçe bölünür. Böylece rapor parası hesaplanmış olunur. Rapor parası ödemelerinde dikkate alacağınız rakamlar, bürüt ödemelerin maaş zammı dönemlerine denk gelmesi durumunda hesapladığınız rakamın altında sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu sebeple baz alacağınız rakamlar son 3 ayı ayrı ayrı toplamak olmalıdır.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!