Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » Hasan Can Kaya Kimdir?

Hasan Can Kaya Kimdir?

Sosyal medyada paylaş!

Hasan Can Kaya; 16.12.1989 Tarihinde Güngören’de (İstanbul) dünyaya gelmiştir. Talk Show metin yazarlığı, senaryo yazarlığı ve Stand Up Showman’ idir. Kendi deyimiyle kütüğü Malatya’dır. Şöhret olma yolundaki basamakları adım adım çıkmış, bu işleri mutfağında öğrenmiş ve yeteneği ile birleştirmiş komedi ustasıdır.

Hasan Can Kaya’nın reportajlarından derlediğimiz yazımızı okumaya devam ettiğinizde; Kaya hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

1 Erkek, 1 Kadın ve 2 Çocuk isimli komedi dizisinin senaryosunda ve kendi buluşu olan “Konuşanlar” isimli Show’u ile adını duyurmuştur. Konuşanlar isimli Show’un hayata geçirilme konusundaki fikri, lise yıllarında haylazlık yapanların tahtaya yazıldığı ve cezalandırıldığı gençlik dönemini referans alarak; Komedi programında bu malzemeyi, komiklik yapan ve haylazların ödüllendirildiği bir komedi show olarak hayata geçirmiştir.

İzleyicilerin yüzündeki kahkaha ve tebessüme bakılacak olursa; Hasan Can Kaya’nın bu işi yaparken başarılı olduğunu söylemek elbette mümkün. Hasan Can Kaya’nın kendi ifadesinden yola çıkılacak olursa; Komedi sektöründe lider olan isimlerin-patronların desteğiyle değil, izleyicilerin teveccühü ile kısa sürede “İtile itile” bu günkü popüler duruma ulaştı.

Gösteri dünyasında gecikmenin faturasını kendisine kesiyor. Eğer YouTube dünyasına daha erken giriş yapmış olsaydım, daha büyük projeler geliştirmiş olabilirdim ifadesi ise itiraf niteliğinde.

Çünkü hayata geçirmek istediği birçok projenin geri çevrilmesi nedeniyle üreticiliğinin farkına varmasının geciktiğini anlatan Kaya, bu konuda kendine güvenin önemli olduğunu da vurguluyor. İzleyici tarafından sevilen biri olmasının avantajını ise, mahalledeki arkadaşınıza benziyorum yada lisede sıra arkadaşımız kadar yakın olmasından kaynaklandığını anlatıyor.

Bazı izleyicilerin küfürle güldürü yöntemine soğuk bakmasına aldırış etmiyor. Çünkü iyi espri yapan, yada zeki bulduğumuz insanları samimi biçimde övme yönteminin küfürlü olduğu belirtiyor. Bunun da bizim mahalle kültüründe var olduğunu ifade eden Hasan Can Kaya; yaptığı güldürü işinden zevk aldığını ifade ediyor.

İstanbul’un Güngören semtinde çocukluğunu ve gençliğini geçirdiğini ifade eden Hasan Can Kaya; oturduğu semtte bir apartmanın giriş katında 10 yıl ve Kot 1 konumunda bir evde ise 10 yıl yaşadığını anlatarak, aslında halkın içinden biri olduğunu vurguladı. Belki de bu samimiyet insanları cezbetti şeklinde tanımladı.

Rıfat Ababay’ın, Hasan Can Kaya’nın Konuşanlar isimli güldürü programını eleştiri olarak “Bu programda yer alan seyircinin Cast olduğu ve bu kadar uyumlu bir mizah programının oluşmasının mümkün olmadığı” konusunu yanıtlayan Hasan Can Kaya; 100 Bölümden fazla yayınlanmış olan Konuşanlar programına katılan tek bir seyircinin “Hasan Can Kaya ekibinden 1 kişi yönlendirildiğini söylesin, programı kendisine verir, kapatırım” şeklinde yanıt verdi.

Yani, ne programa katılan, nede programda çalışan insanların kurgu içinde olmadığını ifade etti. Ayrıca izleyici kitlesinin çok renkli kişilerden, farklı siyasi görüşleri savunan insanların olması gibi bir yelpazenin olması da Hasan Can Kaya’nın bu işi doğru yaptığının bir ifadesi olarak karşımıza çıkmakta.

Sadece Türkiye’de değil, uluslararası ününün de yayıldığını anlatan Hasan Can Kaya, yurt dışında da izlenmek veya takipçilerimin olması beni daha fazla heyecanlandırıyor dedi. Bu arada; Gösterilerinde küfürlü konuşmaların bulunması nedeniyle bir kesimden tepki alan Hasan Can Kaya; Bir gün programlarının sansürlenebileceği ve oto-sansür’e uğrayan programın tadının kaçabileceği konusunda soruya ise; Elbette bir gün böyle bir sansürlemenin gündeme gelmesi beni de endişelendiriyor ama sonuçta ben içimden geldiği gibi davranarak bu programı yapıyorum.

Oto-Sansür konusu da beni üzer, çünkü bu gösterinin doğal akışına aykırı bir durum olur şeklinde konuştu.

Seni ne bitirir sorusuna verdiği yanıt ise; Bildiğimiz neşeli Hasan Can Kaya’dan beklenmeyecek derecede duygusal bir cevap getirdi : Neşemi kaybedersem, bende biterim dedi. Bir mizahçı için kangren olmanın anlamı sanırım budur. Türkiye’de mizahçıların ortak kaderinin acımasızca eleştirilmesi can sıkıcı olsa da yaptığı işten keyif aldığını anlatan Hasan Can Kaya, yeni projelerle insanımızla gülümsemeye devam etmek istediğini belirtti.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!