Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Hız sınırlama sistemi nedir?

Hız sınırlama sistemi nedir?

Sosyal medyada paylaş!

Volkswagen otomobillerde bulunan bu özellik sayesinde; VW aracınızın önceden ayarlanan hız seviyesine ulaştığında, daha fazla hızlanmasını engeller. Gaz pedalına basılsa bile hızlanmayı engelleyen sistem devreye girer ve aracın belirlenen hız seviyesinin üstüne çıkması engellenir.

Peki bu sistem hangi nedenlerle kullanılabilir? Belirlenen maksimum hız seviyesi ayarlandığında; Örneğin bir yerleşim bölgesinde hız limiti 50km/s ise bu kuralı aşmadan kullanmanızı sağlayabilir. Yada henüz otomobil kullanmayı yeni öğrenen bir aile bireyi varsa, minimum 30km/s hızdan başlayarak yapacağınız maksimum hız ayarı sayesinde, daha güvenli sürüş tecrübesi edinmesini sağlayabilirsiniz.

Bu seviyeyi ayarlamak için MODE butonuna tuşlayın. Daha sonra Hız sabitleyici seçeneğinin altında yer alan Hız sınırlama seçeneğini tuşlayıp 30km/s ve üzeri istenilen ayarlama yapılabilir. Bu ayarlama yapıldıktan sonra; Araç hareket halindeyken, belirlenen hız limitini aştığında görsel ve sesli olarak uyarı vererek sürücüye bildirir. Acil bir durumda bu limiti devreden çıkartmak için gaz pedalına veya fren pedalına “kick down” yapılır. Yani sonuna kadar aniden basılır. Bu bir güvenlik özelliğidir. Uzun yolculuklarda, istemeden hız limitini aşmamak için kullanılabilir.