Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Ağ yazıcısına bağlanamıyorum! 0x0000011b

Ağ yazıcısına bağlanamıyorum! 0x0000011b

İş yerlerinde ve bazı evlerde kullanılan ortak yazıcı, kullanıcıları fazla yazıcı almaktan kurtarıyor. Fakat Microsoft Windows’un yayımladığı bir Windows Update yüklemesinden sonra bu özellik kullanılamaz hale geldi.

Birinci çözüm yolu “Windows Update”

Bu güncellemenin adı “Microsoft Windows KB5005565 için güvenlik güncelleştirmesi” Eğer bu güncelleştirmeyi bilgisayarınızdan kaldırırsanız; Yazıcı paylaşımına devam edebilirsiniz. Bu işlemi yazıcının bağlı olduğu bilgisayar dahil, tüm bilgisayarlarda yapmanız gerekli. Güncellemeyi kaldırmak için şu yolu takip edin : Win+R Tuşlarına birlikte bastıktan sonra açılan pencereye “Control Panel” yazıp Enter’a basın. Daha sonra “Programlar ve özellikler>Yüklü Güncelleştirmeleri Görüntüle>” Burada açılan listeden “Microsoft Windows KB5005565 için güvenlik güncelleştirmesi” isimli güncelleştirmeyi seçip, mouse sağ tuşa tıklayıp kaldır diyerek silebilirsiniz.

Bu işlemi yaptığınızda yazıcı paylaşımına devam edebilirsiniz. Ama kesin çözüm olabilmesi için Microsoft Windows güncellemelerini tamamen kapatmanız gerekecek. Bunu yapmak için de, web sitemizde bulunan Window Güncellemelerini kapatma makalesinden faydalanabilirsiniz. Eğer güncellemeleri kapatmazsanız, bir süre sonra otomatik güncelleme yapıldığında, yazıcı paylaşımı Microsoft tarafından durdurulacaktır.

İkinci çözüm yolu “Regedit”

Bu yöntem, Windows güncellemelerini kapatmak gibi kalıcı bir çözüm yolu. Şu yolu izleyin; Win+R Tuşlarına aynı anda basıp, açılan pencereye “Regedit” yazın. Karşınıza gelecek pencereden aşağıdaki yolu izleyin.

“Bilgisayar > HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control > Print” Yolunu izlediğinizde aşağıdaki menüye ulaşmış olacaksınız.

Bu bölüme yeni bir parametre eklemeniz gerekmektedir. Bu parametre üstteki görselde de var. Daha önce eklediğim için o listede yer almakta. Peki bunu nasıl ekleyeceksiniz? Aşağıdaki yolu takip edin.

Sağ bölümde, boşlukta Mouse’un sağ tuşuna tıklayın ve şu yolu izleyin “Yeni > DWORD (32 bit) Değeri” Buraya tıkladığınızda, bu listeye yeni bir satır daha eklenecek. Aynen aşağıdaki gibi. Yolu izleyerek işleme devam edin.

Yeni Değer #1 Olarak eklenen bu satıra şunu yazın RpcAuthnLevelPrivacyEnabled eğer yanlışlıkla Enter’a basıp adını değiştirmeyi unuttuysanız, üzerinde Mouse’un sağ tuşuna basarak yeniden adlandır seçeneği ile düzenleyebilirsiniz. Yeni satırın adını düzenledikten sonra enter’a basıp, yeni satırı listede gördükten sonra aşağıdaki işleme devam edin.

Yeni isim verdiğiniz “RpcAuthnLevelPrivacyEnabled” satırının üzerinde Mouse’un sağ tuşuna tıklayın ve “Değiştir” seçin. Açılan pencerede “Değer verisi” bölününün “0” olduğundan emin olduktan sonra “Tamam” a tıklayarak pencereyi kapatıp, daha sonra da Regedit Penceresini kapatabiliriz.

Artık hazır! Bu aşamadan sonra yapılması gereken işlem; Bilgisayarınızı yeniden başlatmak olacak. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için bilgisayarların tamamına aynı işlemi yapıp, yeniden başlatmak olacak. Sebebine gelince, paylaştırılacak bir yazıcı olmasa bile tüm bilgisayarlara uygulamamızın sebebi aslında bir gün o bilgisayara bir yazıcı bağlanabileceği ve onun paylaşıma açılabileceği ihtimalidir. Fakat yazıcının olduğu bilgisayara bu işlemi kesinlikle yapmanız gerekmektedir. Böylece Network (Ağ) üzerinden yazıcıyı paylaşıma açabilir ve diğer bilgisayarların da bu yazıcıyı bulmasına, eklemesine ve baskı almasına imkan sağlayabilirsiniz.

Eğer siz de bu hata ile karşılaşıyorsanız “0x0000011b” bu işlemi mutlaka uygulamalısınız. Denenmiş ve çözüme ulaştırılmıştır.

Senden küçük bir ricam var! Bu makaleyi sosyal medya hesabında paylaşarak bize destek olur musun? Teşekkürler!