Site icon Bilgi Sebili

Çörek Otu Faydaları

Sosyal medyada paylaş!

Kutsal Tohum; Nigella Sativa yani Çörek Otu hakkında önemli bilgilerden bahsedelim. Alternatif tıpta kullanılan çörek otunun etkin maddesi Thymoquinone ismini taşımaktadır. Yaygın olarak diğer ismi “Black Cumin Seeds” olarak ta bilinir. Hemen hemen dünyanın her yerinde, tedavi amaçlı kullanılan bitki özelliği taşımaktadır.

Haziran ve Temmuz aylarında, yaz mevsiminde çok güzel kokulu ve mavi yapraklı çiçek açan 25-30 Santimetre boyunda bir bitkidir. Yol kenarlarında ve buğday tarlalarında sıkça rastlanır. Tedavi ettiği hastalık sayısı çok olduğu için kutsal sayılmaktadır. Arkeolojik kazılarda, firavun mezarlarında bol miktarda “Çörek Otu” bulunmuştur. Milattan önce 460 Yılında yaşamış olan, Yunan doktor Hipokrat ve milattan sonra 980 Yıllarında yaşamış Özbekistanlı İbn-i Sina’da tedavi sürecinde “Çörek Otu” nu sık sık kullanmışlardır.

Çörek otu, tedavi amaçlı olarak kullanıldığı gibi, aynı zamanda hastalıklardan koruyucu olarak ta kullanılmaktadır.

Çörek otunun faydaları nelerdir?

Çörek otu nasıl kullanılmalıdır?

Çörek otunu kullanmadan önce, mutlaka çörek otuna alerji veya duyarlılığınızın olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan kullanmanızı önermiyoruz. Aşırı tüketim söz konusu olduğunda, çörek otu sağlığa zarar verebilir. Kendi tercihinizle günde 1-2 Çay kaşığı tüketebilirsiniz. Tedavi edici ve koruyucu olabilmesi için, sürekli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Exit mobile version