Site icon Bilgi Sebili

05 Nerenin Plakasıdır?

Sosyal medyada paylaş!

05 Nerenin Plakasıdır? 05 Plaka kodu Manisa iline aittir. Manisa; Türkiye’nin batısında yer alan ilimizdir. Coğrafi olarak Ege bölgesindedir. Komşu iller ise; Balıkesir, Kütahya, Uşak; Denizli; Aydın ve İzmir’dir. Ayrıca Manisa’nın yüzölçümü 13.339 km² dir.

05 Nerenin Plakasıdır? Sorusunu yanıtladıktan sonra; Birde Manisa ilinin, ilçelerini de sıralayalım. Bu ilimizim 17 ilçesi bulunmaktadır.

Manisa ili aynı zamanda tarihe tanıklık etmiş bir şehirdir. Neredeyse her yerinden tarih fışkırmaktadır. Ayrıca bu özelliği sayesinde Manisa hem turistik bir ilimizdir hem de tarım ürünleriyle ünlüdür. Mesela üzüm, sirke ve şarap üretiminde amiral sayılabilir. Manisa’da her yıl Mart ayında mesir macunu şenlikleri de düzenlenir. Gezi ve tatil ile ilgili bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

Mesir macunu tarihçesi

Padişah Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan; Manisa’da nedeni anlaşılamayan bir hastalığa yakalanır. Sakın şöyle düşünmeyin 05 Nerenin Plakasıdır? Cevabının içinde bunların ne işi var? Hazır buraya kadar gelmişken, atalarımızın anılarını yâd edip hatırlayalım. Söyle devam ediyor…

Bu hastalığa çare için “Sultan Cami Medresesi” nin başhekimi Merkez Efendi; 41 çeşit bitki ve baharatın karışımından oluşan bir macun hazırlar. İsmine “Mesir” denir. Böylece bu macun “Mesir” ismiyle günümüze kadar ulaşan bu şifalı karışımdır. Bir nevi ilaç olarak üretilmiştir.

Mesir macununu tatbik eden Hafsa Sultan kısa sürede sağlığına kavuşturur. Yardımsever kişiliğiyle bilinen Hafsa Sultan, iyileşmesini sağlayan mesir macununun her yıl Nevruz haftasında halka dağıtılmasını buyurur. Böylece mesir macunu; Küçük kâğıtlara sarılarak Sultan Cami’nden halka saçılır (Dağıtılır)

O günden bu güne; Her yıl aynı dönemde Sultan Cami etrafında toplanan halka, şenlikler yapılarak mesir macunu dağıtılır.

Manisa’da bağcılık

Manisa’da hakim çeşit çekirdeksiz Sultaniye üzüm çeşididir. Öyle ki; Bağ alanlarının % 90’ında sultaniye üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ayrıca, geri kalan % 10 luk alanda ise Alfonselavalle, Crimson seedles, Razakı, Süperiorseedles, Earlysweet, Trakya İlkeren, Red Globe üzümleri sofralık olarak yetiştirilmektedir.

Manisa’da üretimi yapılan üzüm çeşitleri şöyledir; Aslında bunlar sadece bilinen çeşitlerdir. Daha fazlası da olabilir. Alphonse Lavelle; Cardinal, Crimson Seedless, Early Sweet, Italia, Manisa Sultanı, Mevlana, MichelePalieri, Pemba Gemre, Razakı, Red Globe, Sultan1, SuperiorSeedless, Trakya İlkeren

Exit mobile version