Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » DOHC Motor Nedir?

DOHC Motor Nedir?

Sosyal medyada paylaş!

DOHC Motor Nedir? Açılımı şu şekildedir; Double Over Head Cam anlamına gelir. Yani Türkçesi üstten çift eksantrik milli motor tipi olarak isimlendirilmiştir. Bu kısaltmanın “DODGE” ile ilgisi yoktur. Bu iki ismin ile benzerliğine yanılmayın.

Aşağıda SOHC motor ve DOHC motor farkını gösteren çalışma mantığını anlatan resimleri görebilirsiniz. SOHC Motor tek Kam, DOHC Motor çift Kam’lıdır.

SOHC Motor

DOHC Motor

Bu kısaltma, motor supaplarının silindirin üstünde bulunan bir ya da iki eksantrik mili tarafından hareket ettirildiğini gösterir. Tek eksantrikli motorlara verilen isim de SOCH’tur. Geleneksel otomobil motorlarında ise; Eksantrik mili (kam mili) silindirlerin altında konumlandırılmıştır. Ayrıca silindirin üstünde yer alan supapları uzun itme çubukları ile harekete geçirirdi.

SOHC, yani üstten tek eksantrikli motor tiplerine verilen isimdir. DOHC ise üstten çift eksantrikli motor tiplerine verilen isimdir.

SOHC ile DOHC arasındaki fark birincisinin iki supaplı ve ikincisinin de genelde 4 supaplı olmasıdır. Bazen üstten çift eksantrikli motorlar 5 supaplı da olabilmektedir.

Neden üstten çift eksantrikli yapıya geçilmiştir? Emme ve egzoz sübaplarının daha geniş olmasına karşın sübap sayıları neden artırılmış?

Yeni teknoloji otomobillerde yakıtın silindire daha iyi enjekte edilmesi ve yanmış gazın tam olarak dışarı atılabilmesi için bu teknoloji yenilenmiştir. Böylece yakıtın özellikle enjeksiyonlu araçlarda; Oksijen + Yakıt karışımını homojen hale getirmek için ön aşama sağlanmıştır. Double Over Head Cam (DOHC) daha teknolojik düzeyde olan motor tipidir denilebilir.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!