Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 99. Yıl

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 99. Yıl

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 99. Yıl ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük resmi bayramlarından biri olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı; Cumhuriyet’in ilanı olan 29 Ekim 1923’ten günümüze coşku ve sevinçle kutlanmaktadır. Peki Cumhuriyet Bayramı’nı neden kutluyoruz?

Çünkü; 23 Nisan 1920 Tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmalarına başlamış ve 29 Ekim 1923 Tarihinde önemli bir karara imza atmıştır. O gün Türkiye’nin yönetim biçimi demokratik parlamenter sistem olarak “Cumhuriyet” olduğu kararı verilmiştir.

Türk halkı; Bu önemli günü her yıl 29 Ekim tarihinde Cumhuriyet Bayramı olarak kutlamaktadır. Bu durum; aslında bir milletin özgürlüğünü tüm dünyaya haykırması anlamını taşımaktadır. Türk halkı esaret altında yaşayamaz! Türk halkının karakterinde özgürlük vardır.

29 Ekim Cumhuriyet bayramı ise ilk defa 29 Ekim 1925 yılında kutlanmaya başlamıştır. Ve her yıl 29 Ekim’in denk geldiği hafta, Cumhuriyet haftası olarak kutlanır.

Aynı zamanda; Yavru vatan Kıbrıs’ta da En büyük bayram olarak her yıl kutlanır. Her yıl kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet bayramında, resmi ve özel kurumlar 1,5 Gün resmi olarak tatil edilir. 28 Ekim günü öğleden sonra tatil edilir. Takip eden 29 Ekim günü ise tam gün tatil edilir. Eğer 29 Ekim’de mesaiye devam etmek isteyen işletmeler olursa, ilgili kurumlardan izin belgesi alarak çalışma yapabilir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin 99’ncu yılı Kutlu olsun!

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!