Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Yeni Dacia Jogger

Yeni Dacia Jogger

Yeni Dacia Jogger kalabalık aileler için üretildi. Uzun yolculuklar ve bu yolculuklarda bavul kalabalığını taşıyabilecek yeni bir aile aracı! Yeni Dacia Jogger’da 5+2 koltuk düzeni bulunmaktadır. Renault’un; Paranın karşılığını bu araçla alabilirsin! İzlenimi uyandıran yeni Dacia Jogger ülkemizde Dacia’nın model listesinde yer aldı. Rusya’da Renault armasıyla satışa sunuldu. Eğer isterseniz biraz da aracın özelliklerinden ve kullanım alanlarından bahsedelim.

Yeni Dacia Jogger ‘in dış ölçülerinden başlayacak olursak; Aracın toplam uzunluğu 4,5 Metre. Yüksekliği 1,6 Metre. Genişliği ise 1,8 Metre. Bu araçta bagaj kapısı yukarı yönde hareket etmektedir. Yukarı açılan bagaj kapağının üst sınırı 2 Metredir.

Arka sıradaki 2’li koltuklar kapalı konumdayken, bagaj hacmi 595 Litredir. Aile için tasarlanan bu araçta, ağır yük taşımak isteyenlere uyarıda bulunmakta yarar var. Şayet; Aracın bagajına ticari amaçlı sert ve ağır ürün yüklemek istiyorsanız bu fikrinizden vazgeçmenizi önerebiliriz. Çünkü; Arka sıradaki koltuklar yatırıldığında sert ve ağır ürünleri taşıyabilecek kadar dayanıklı olmayacaktır. Bu tasarıma benzer farklı araçlarda da aynı durum söz konusu. Örneğin; Citroen C4 Picasso, Toyota Corolla Verso ve Ford C-Max. Veya Hyundai Santa-Fe, Kia Sorento ve Peugeot 5008 gibi araçlar da bu sınıfa dahil. En önemli unsur, aile ekonomisi baz alınmıştır. Yeni Dacia Jogger malzeme kalitesi olarak daha hafif ve hesaplı üretimdir. Aynı ülkenin ürünü olan Peugeot 5008 ile kıyaslanması doğru olmayacaktır.

Yeni Dacia Jogger ‘in tavan barları sayesinde, uzun ürünleri taşımak mümkün olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, ağırlık. Tavan barları ülkelere göre opsiyonel olarak sunulmaktadır. Yani tavan barları için ek ödeme yapmanız istenebilir.

Arka sıradaki 2’li koltuklara erişim için orta sıradaki koltukların yatırılıp, arka sıraya geçişin bu şekilde sağlandığını, bu durumun aslında tek kapılı bir araç izlenimi uyandırdığını belirtmekte yarar. Bu sebeple arka sıradaki koltuklara daha fit ve spor yapmayı seven yolcuların geçmesi gerekebilir.

Motor ve Performans

Jogger ile standart Euro 6D motorlar sunulmaktadır. Aynı zamanda tüm modellerde yakıt ekonomisi için Start-Stop özelliği yerleşik olarak bulunmaktadır. Yeni Jogger ‘da çift yakıtlı motor kullanılmıştır. Benzin+LPG ve Benzin+Elektrik ve Dizel+Elektrik. Fakat bu durum şimdilik bir öneri halindedir. 2023 Yılında piyasaya sürülmesi beklenen Yeni Dacia Jogger için şimdilik benzin ve motorin seçeneklerini değerlendirmek doğru olur.

TCe 110 beygirlik, 998cc , üç silindirli ve doğrudan enjeksiyonlu turbo benzinli, 2.900 devir, 200 Nm tork üretebilen bir motor seçeneği bulunmaktadır. 3 Silindirli bu motor; Renault’un yeni ürettiği motorlardan biri. Performansın 1.5 dCi, efsane Kangoo motorundan daha yüksek güç üretebiliyor olması ise akıllara; Bu motorun yüksek ısınma karşısında nasıl tepki vereceğini sorusunu getiriyor. Bu motor aynı zamanda alüminyum döküm ve klasik motorlara göre çok daha hafif. İşte burada akılları karıştırıyor. Bu deneyim; Dacia Jogger ile nasıl karşılanacak?

LPG ve Benzinli motor

Yeni Dacia Jogger ‘da TCe100 Bi-Fuel motor, yani benzinli/LPG’li motor. LPG ile Yeni Dacia Jogger; Ortalama karbondioksit emisyonu : 121g/km. Bu değer benzinle çalışan bir motora göre yüzde 10 daha alt seviyededir. Ayrıca LPG tankı yerleşik olarak 40 litre. Bununla birlikte benzin deposu da 50 litredir. Ayrıca, Her iki depoyla toplam sürüş menzili (Standart ölçümlere göre) 800km ila 900km arasındadır. Burada dikkat edilmesi gereken unsurları gözden kaçırmamak gerekiyor elbette. Bir aracın yakıt tüketimi, üzerinde bulunan ağırlık, yol şartları, hava durumu, yakıt kalitesi, bakımlı motor ve yıpranma payına göre değişim gösterir.

2023 Hybrid

Yeni Dacia Jogger için hibrit teknolojisine sahip ilk olma özelliğini de taşıyor. Renault daha önce farklı modellerde de Hybrid kullandı. Ama bu Dacia için ilk olacak. Ayrıca piyasadaki en ucuz 7 koltuklu arabası haline getirecek. Dacia Jogger Hybrid, 1.6 litre benzinli motora ilave olarak 2 elektrikli motora ve çoktan seçmeli şanzımana; Tamamen elektrikli, problemsiz ve rahat sürüş sunacak. 1,2 kWh 230 V batarya, Yavaşlama sırasında kaybedilecek olan kinetik enerjiyi şarj için kullanmaya yardım eden rejeneratif frenleme ile Dacia Jogger Hybrid, 40% Yakıt tasarrufu sağlamayı hedefliyor. Fakat bataryanın ömrü hakkında yeterli bilgiye 2023’ten önce sahip olamayacağız gibi görünüyor.

Kokpit, Multimedia ve ekran

Kokpitte neler var? Yani, daha yumuşak his uyandıran direksiyon bulunmakta. Saten ve krom iç kapı kolları, saten krom ve bakır turuncu hava menfezleri, saklama gözleri olan kol dayama, elektrikli arka ve ön camlar, önde tek dokunuşla açılıp kapanan camlar. Elektrikli park freni, anahtarsız giriş, otomatik klima, kör nokta uyarısı ve 2 Adet USB portu bulunmaktadır. Apple CarPlay ve Android Auto ile akıllı telefon yansıtma özelliğine sahip. Ekran boyutu ise çok noktadan dokunmatik 8 inç görüntüleme sistemi. Şimdi sizleri yeni Dacia Jogger fotoğrafları ile baş başa bırakalım.