Site icon Bilgi Sebili

Baskı balata ne zaman değişir?

Sosyal medyada paylaş!

Baskı balata ne zaman değişir? Öncelikle debriyaj baskı balata nedir? Bu sorunun yanıtını kısaca yazalım. Motorda üretilen gücü, tekerleklere iletmek için kullanılan parçadır. Bu parça motor ve vites kutusu arasında yer alır. Adına Debriyaj baskı balatası denir.

Eğer; debriyaj baskı balatası yıprandığı halde kullanılmaya devam edilirse görevini yapamaz hale gelir. Daha ileri safhalarda oluşan yıpranmalarda ise; Volan dişlisine hasar verir. Daha ekonomik yollarla çözümlenecekken, daha fazla maliyetli olabilir. Debriyaj baskı balatasının sorun çıkarması yaklaştığında bazı belirtiler verir. Hadi bunları sıralayalım!

Baskı balatanın değişmesi gerektiğini işaret eden belirtiler

Debriyaj baskı balatası değiştirilmezse ne olur?

Debriyaj baskı balatasına ömür biçmek doğru değildir. Fakat yine de 100.000 Km dolduğunda, baskı balatanın değiştirilmesi uygun olacaktır. Bunun nedeni ise, güç aktarma sistemindeki verim kaybını ortadan kaldırmaktır. Ayrıca Volan dişlisinin maliyeti göz önüne alındığında faydalıdır. Bir baskı balata ile 200.000 Km‘den daha uzun yollar kat edilebilir.

Baskı balata sisteminin hasarlı olduğunu bilerek kullanmaya devam etmek ise maliyeti artırır. Motor ve vites kutusu arasında görev yapan baskı balata sistemi; arızalı olduğu halde kullanılmaya devam edildiğinde ilk olarak volan dişlisine zarar verir. Bu nedenle oluşacak yüksek ısı; Kirli motor panelinde yangın riskini doğurur. Ardından diğer problemler art arda gelir. Bunlardan en zorlusu, istenmeyen bir yerde yolda kalmaktır. Aks lalesine, aks miline kadar zarar verecek bu ihmal; Çok pahalıya mal olabilir. Eğer yukarıdaki belirtiler sizin aracınızda da varsa, ihmal etmeden bir an önce baskı balata yenilemesine gidin. Çünkü başınıza açacağı dertler daha pahalıya malolacaktır.

Exit mobile version