Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » Dubleks lastik nedir?

Dubleks lastik nedir?

Sosyal medyada paylaş!

Dubleks lastik nedir? Aslında bir sanayi terimi demek mümkün. Gerçek ismi Tubeless, yani iç lastik olmayan tekerlek anlamına gelir. Telaffuz ederken “Tubeless” Tüûbliis olur. İç lastiksiz (Şambrel olmayan) lastiklerin adı böylece telaffuzu yanlış anlamaktan dolayı “Dubleks” olarak sanayi diline yerleşmiştir.

Bu durum sadece Tubeless lastikler için değil, farklı farklı terimlerde de söz konusudur. Bunlara birkaç örnek verecek olursak; istetme (Stepne), Akis (Aks), eksoz (Egzoz) v.b.

Peki Tubeless lastik nedir? Bu lastiklerin hamuru biraz daha yumuşak ve hafızalı form adı verilen özelliğe sahiptir. Öyle ki; Bu lastiklerde küçük çaplı deliklerden hava aniden boşalmaz. Delinen bölge eski formuna dönmek için çaba gösterir. Yani delik tıkanmaya çalışılır.

Dubleks lastik nedir? Sorusunu bir de böyle değerlendirelim. Tubeless lastiklerin diğer avantajı da, lastik içindeki hava aniden boşalmaz. Delik çapı fazla büyük değilse, yolculuğu tehlikeye düşürmeden inerek kontrollü frenlemeye destek olur. Bu da daha fazla emniyet anlamı taşır. Aşağıda Tubeless ve WithTube lastiklere örnek görselleri bulabilirsiniz.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!