Bilgi Sebili

Bilmedikleriniz burada !

Anasayfa » Samsung Galaxy A73 5G İnceleme

Samsung Galaxy A73 5G İnceleme

Samsung Galaxy A73 5G İnceleme konusunda sizlerle objektif olarak izlenimlerimi paylaşacağım. Bu cihazı 38 Günlük denemenin ardından yorumluyorum. A Serisinin bir cihazı olan A73 Modelindeki özellikleri paylaşarak başlayalım.

Samsung Galaxy A73 5G İnceleme konusunda özellikleri paylaşırken, yorumlarımı da paylaşacağım. Bu cihaz 128 GB ve 256 GB olarak satışa sunuldu. Kapasiteye sözüm yok. Yeterli görünüyor. Hafıza kartı da takıldığında yer açmak mümkün. Yalnız bu telefonu alırken çift hattı kullanacaksanız ve aynı zamanda hafıza kartı da takacaksanız almanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü bu cep telefonu, bu konuda tam bir fiyasko.

Sebebine gelince; SIM kart ve Micro SD kart yuvasının dizaynı aynı anda 2 SIM kart ve Hafıza kartı kullanımına izin vermiyor. Sadece 2 SIM kart kullanabilirsiniz, Yada 1 SIM ve 1 Hafıza kartı kullanabilirsiniz. Kart yuvasının tasarımı hafıza kartı ile simkart yuvasını aynı yerde bulunduruyor. Samsung bu tasarımla beni üzdü.

Cihazda NFC yakın mesafe ödeme (Temassız) özelliği gayet iyi çalışıyor. Uyumlu banka uygulamaları ile kolaylıkla tanımlanabiliyor. Kullanımında da herhangi bir sorun yok. Samsung Galaxy A73 5G’de çift hoparlör çıkışı bulunmakta. Bir tanesi telefonun Selfie kamerasının olduğu yerde, diğeri de şarj soketinin olduğu yerde. Dolby Atmos özelliği ile ses çıkışı gerçekten harika. Bunu deneyimlemenizi tavsiye ederim.

Parmak izi okuyucusu telefon ekranının içine gizlenmiş. Ekranın alt orta noktasında bulunan bu sensörün okuma gücü iyi değil. Birkaç yıl önce çıkardığı modellerde, parmak içi okuyucusu telefonun arka yüzeyindeydi ve okuma kabiliyeti çok iyiydi. Bu konuda sınıfta kaldı diyebilirim.

Telefonun bataryası tam bir fiyasko. 5000mAh kapasitesi olan bu batarya 1 Günü idare etmiyor. Eğer duvar tipi şarj cihazınızı veya PowerBank’i yanınızda taşımazsanız günü bitirmeden bataryanız bitmiş olacaktır. Telefonda çok basit kullanımlarla, internette biraz gezinti, biraz Twitter, 10-15 dakikalık konuşmanın hemen ardından 40% ‘lık enerjiyi çoktan tüketmiş oluyor bile. Bu durum telefondan nefret etmenize sebep olabilir. Büyük bir hayal kırıklığı. Şarj için kullandığım şarj adaptörü 67W gücünde. Fakat A73 5G isimli bu cihaz süper hızlı şarj özelliğini açmıyor.

Samsung Galaxy A73 5G yorumlarım konusunda kameraları anlatmadan olmaz. Cihaz 4K çekim yapabiliyor fakat lensler eski model Samsung Galaxy M30s isimli telefonundan daha kötü çekim yapıyor. Özellikle balık gözü lens olarak tabir edilen geniş açı kapsama alanını test ettim. Maalesef daha yakın ve daha dar alanda çekim yapıyor. İçerik üretmek için alacaksanız uzak durmanızı öneririm. 108 Megapiksel olsa bile, bu iddiasının alını dolduramamış.

Samsung’un One UI 5.1 Sürümü sanıyorum hatalarla dolu. Bataryanın hızlı tükenmesi bu nedenden kaynaklı olabilir. Fakat bataryası 20 Saat dayanmayan bir telefonla şarj edemeyeceğiniz uzak yerlere gitmenizi önermiyorum. Cihazda Android 13 Bulunmakta. Daha eski sürümlerde bulunan bazı özellikler bu Android sürümünde kaldırılmış. Birçok öğenin de yeri değiştirilmiş. Kişiselleştirmenin daha kapsamlı yapılabileceği iddia edilse de bu doğru değil.

Dış kasa yapısına değinmeden olmaz. Samsung Galaxy A73 5G isimli bu telefonun dış yapısı çok kötü olmuş. Telefonun arka yüzeyinde bulunan kamera ve flaş gurubu, hemen hemen telefonun 20%’si kadar dışa çıkıntılı. Bu durum cihazı bir yere bırakmak istediğinizde, kamera lenslerinin çizileceği hissini veriyor.

Ayrıca Samsung Galaxy A73 5G’de kulaklık girişi yok. Bunu Type-C’den 3,5mm Ses jakına dönüştüren soketlerle yapmak gerekiyor fakat birkaç farklı soketi denedim. Maalesef kulaklık çıkışı olarak kullanılmıyor. Kısacası, bir kulaklık kullanmanız gerekirse bu mutlaka ama mutlaka Bluetooth Kulaklık olmak mecburiyetinde.

Bluetooth demişken; Teknolojinin zamanla iyileşmesini umut ederiz. Birçok markada öyle olmuştur. Fakat Samsung Galaxy A73 5G İnceleme yazımızda şunu belirtmek istiyorum. Bluetooth başka bir fiyasko. Sebebi de; Bir Bluetooth cihazı ile eşleştirme yaptıktan sonra, bağlantıdan çıkıp, tekrar otomatik bağlanmasını bekliyorsanız çok beklersiniz. Çünkü A73 bağlanmıyor. Ve yeniden tanımlama istiyor. Bu sinir bozucu.

Dış donanımdan flaş gücü çok zayıf. Yüksek lümenli bir el feneri kapasitesi beklemiyorum. Fakat bu cihazın aydınlatma gücü o kadar zayıf ki, dış ortamda karanlıkta fotoğraf çekerken fazla birşey beklemeyin. Gece çekimleri vasat.

Bu cihazın 5 metre su altında, su geçirmezlik özelliği olduğu belirtilmiş ama bunu denemeye cesaret edemedim. Malum telefon fiyatları çok yüksek. Kullanıcı hatası raporu büyük ihtimal.

Peki bu cihazın kutusunu açınca bizi ne karşılıyor? 1 Adet Samsung Galaxy A73 5G cihaz, 1 Adet 2 Tarafı da Type-C olan 1 metre civarında şarj kablosu. Bu kadar. Kutu içeriğinden seyahat tipi şarj aleti veya kulaklık çıkmıyor (Zaten kulaklık çıksa bile kullanamazsınız çünkü kulaklık girişi yok) Samsung’un bu cihazları ile uyumlu şarj cihazlarının fiyatları 500₺’den başlıyor. Mart 2023 Tarihinde bu cihazın fiyatı ortalama 12000₺ civarındaydı. Şarj cihazıyla birlikte 12500₺ ‘ye gelmektedir. Hafıza kartı, cam filmi ve kılıfla birlikte bu cihaz 13000₺’yi geçiyor.

Samsung Galaxy A73 5G’yi almadan önce umarım bu yazıyı okursun. Yoksa sende pişmanlıklar yaşamaya hazır olmalısın. Burada anlattıklarım deneyimlerim neticesinde yazıya döktüğüm bilgilerdir. Faydalı olduysa ne mutlu. Lütfen yorum yaparak fikrini belirt.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!