Bilgi Sebili

Bilmediklerimiz, bildiklerimizden fazla. Öğrenmeye hazır mıyız?

Anasayfa » Nerede oy kullanacağım?

Nerede oy kullanacağım?

Sosyal medyada paylaş!

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak. En çok sorulan sorulardan bir tanesi ” Nerede oy kullanacağım? ” Yapılacak seçimlerde oy kullanmak vatandaşlık görevidir. Bu sorumluluğu yerine getirmek ve ülkenin yönetiminde söz sahibi olmak için yapılması önemlidir.

İsterseniz bir partiye oy verecek olun, oy vermek istemiyorsanız bile, tepkinizi göstermek için yine de seçim sandığına gidip, oy hakkınızı boş bir zarfla da gösterebilirsiniz. Peki oyunuzu hangi il / ilçe / okul / sandık ‘ta kullanacaksınız? Bunu nasıl öğreneceksiniz?

Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN) ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı bölümünde bulunan “Yurt içi seçmen kaydı sorgulama” Linkine tıklamanız gerekmektedir. Bu linke tıkladığınızda; Seçmen bilgisi dökümü ekranınıza yansıyacaktır. Burada kişisel bilgilerinizin hemen altında sandık bilgisi bulunur.

Bu bilgilerde; Oy kullanılacak okul veya kamu binasının il / ilçe bazında adresi ve sandık numarası yer almaktadır. Nerede oy kullanacağım? sorusunun cevabını dilerseniz YouTube Bilgi Sebili kanalımızda sizler için hazırladığımız videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca kanalımıza abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayınız. Aşağıdan videomuzu izleyebilirsiniz.

error: Telif hakları korunmaktadır. Kopyalanamaz!